Ana sayfa Kültür-Sanat 12 yaşındaki Vietnamlı’dan sanat şovu

12 yaşındaki Vietnamlı’dan sanat şovu

765
0

Soyut, pahalı sanat eserlerine bakan ve “muhtemelen bu boyanmış bir çocuk” şakası yapan insanlar sonunda haklı çıktı.

Sadece 12 yaşında olan Vietnamlı Xeo Chu, renkli soyut resimleriyle satış rekorları kırıyor. Bazıları 150 bin dolardan fazla satıyor. Üstelik Amerikalı sanatçı Jackson Pollock’un eserleriyle karşılaştırılıyor.

Vietnam’ın yedinci sınıf öğrencisi ilk solo gösterisini düzenledi. New York şehrinin zengin SoHo semtindeki Georges Berges Galerisi’ndeki sergi, “Büyük Dünya, Küçük Gözler” başlığı altında düzenlendi. Chu, 4 yaşından beri resim yapıyor. İlk satışını ise 6 yaşında yaptı.

Chu, “Bir müşteri geldi ve resmimi satın aldı ve ben çok mutluydum. O zaman altı yaşındaydım” dedi.

Chu’nun annesi Vietnam’da bir sanat galerisine sahip. Chu küçük bir çocukken annesine büyük kardeşleriyle resim yapmasını istediğini söylemiş.

New York şovu için Chu, dört parçaya bölünmüş 4,5 metre uzunluğunda bir sanat eseri yarattı.

Resim hakkında neyi sevdiğini sorduğunda Chu şöyle dedi: “Yaratıcılık. Bir resim ile birçok şey yapabilirim. Ne çizeceğimi ya da hangi detayı ya da hangi rengi koyabileceğimi seçebilirim. Bunun gibi şeyler.”

Chu’nun çalışmaları, 1940’ların ve 1950’lerin soyut dışavurumcu hareketinin önemli bir sanatçısı olan Jackson Pollock ile karşılaştırıldı.

Ancak ikisi arasındaki bir fark; Pollock en ünlü eserlerini kariyerinin zirvesinde üretti.

Chu için galeri sahipleri, “Kariyerinin başlangıcında benzer işler üretiyor” ifadelerini kullanıyor. Ayrıca galericiler, Chu’nun yeteneğinin nereye gideceğini görmenin de çok ilginç olduğunu belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here