Ana sayfa Dekorasyon 2020’nin rengi klasik mavi

2020’nin rengi klasik mavi

1694
0

Renk şirketi Pantone, “evrensel favori” olan “klasik mavi”yi 2020 yılının rengi olarak belirledi. Rengin Pantone kataloğundaki kodu ise 19-4052 olarak ilan edildi.

Amerikan renk şirketi olan Pantone tarafından 2020’nin rengi olarak “klasik mavi” seçilirken, kendi renk skalasındaki 19-4052 no’lu renk olan klasik mavi için, “sakinliği, güvenliği ve bağ kurmayı teşvik eden güven verici bir mevcudiyet” tanımını yaptı.

2019 yılının rengi seçilen “canlı mercan” rengi “canlandırıcı ve hayat dolu” olarak nitelendirilirken, 2020 yılının rengi “insan ruhuna bir tür huzur ve sakinlik getiriyor” şeklinde tanıtıldı.

Bu rengin diğer yararları arasında, odaklanmaya yardımcı olmasının yanı sıra özellikle teknolojinin sürekli artan gelişmelerinin ışığındaki düşünceleri merkeze getirmesi sayıldı.

Pantone Renk Enstitüsü’nün yöneticisi Leatice Eiseman yaptığı açıklamada, “Geniş ve sonsuz akşam gökyüzünün sınırsız mavisini andıran Pantone 19-4052 Classic Blue, düşüncemizi genişletmek için bariz olanın ötesine bakmamızı teşvik edip, daha derinden düşünmemizi, bakış açımızı artırmamızı ve iletişim akışını açmamızı sağlıyor” dedi.

Eiseman açıklamasında, “Güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyoruz. Her zaman güvenebileceğimiz, sağlam ve güvenilir bir mavi renk olan Pantone 19-4052 klasik mavi ile ifade edilen şey de bu tür bir tutarlılık ve güven” ifadesini kullandı.

1950 yılında New York’ta kurulan Pantone, 2000 yılından bu yana Pantone Renk Enstitüsü aracılığıyla yılın rengini tespit ediyor.

Bu arada renk bilimciler, her rengin bir anlamı olduğunu, mavinin ise huzuru ifade ettiğini belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here