Ana sayfa Kültür-Sanat 25. Gezici Festival izleyiciyle buluşuyor

25. Gezici Festival izleyiciyle buluşuyor

685
0

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği 25. Gezici Festival, ilk durağı olan Ankara’da izleyiciyle buluşmayı sürdürüyor.

Filmler üzerine düşündürmeyi, konuşturmayı, yeni fikirlere ilham veren buluşmalara aracı olmayı önemseyen Gezici Festival’in Ankara durağında haftanın ilk iki günü sunumlar ve söyleşiler açısından yoğun bir program vardı.

Bu yılki sessiz film gösterimleri ise Çatışan Arzular (Smouldering Fires) filminin Donald Sosin’in canlı müzik performansı eşliğindeki gösterimi ile başladı.

Türkiye 2019 seçkisinde yer alan Soluk filminin gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide yönetmen Özkan Yılmaz, yapımcı ve senaryo yazarı Benan Yılmaz ve oyuncular Uğur Polat ile Emrullah Çakay izleyicinin sorularını cevaplandırdı.

25. Gezici Festival’de ilk sinema filmi ile Ankara izleyicinin karşısına çıkan yönetmen, Soluk’tan çok öncesine dayanan sinema macerasından, gerçek bir öyküden yola çıkarak kaleme aldığı filminin senaryo ve yapım süreçlerinden söz etti.

Sorularla filmdeki karakterlerin detaylı bir şekilde konuşulduğu söyleşide izleyicinin en çok dikkatini çeken karakter olarak öne çıkan Emrullah Çakay’ın canlandırdığı Celil karakteri ile ilgili konuşan Özkan Yılmaz şunları söyledi:

“Çok sevdiğimiz bir abimizin hastalık sürecinin sonunda, bir hasta bakıcı girmişti hayatımıza. O hasta bakıcıyı görünce biz de sizin gibi çok şaşırdık, böyle bir insan olabilir mi diye. O hasta bakıcıdan yola çıkarak yazmak istedim bu senaryoyu. Bunca zaman mezarlıklarda çalıştıysanız, ölüme bu kadar yakın tanık olduysanız, böyle biri olabilirsiniz. Celil ölümü sıradan kılmış biri, o yüzden ilginç bir adam.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here