Ana sayfa Kültür-Sanat 7. Kayseri Film Festivali’nde heyecan son buluyor

7. Kayseri Film Festivali’nde heyecan son buluyor

604
0

Kayseri Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından düzenlenen Kayseri Film Festivali’nin üçüncü günü de sergi, söyleşi ve film gösterimleri ile sürdü.

Festivalin üçüncü gününde Talas Osmanlı Sokağı Tol Kilise’de yapılan “Yeşilçam Sergisi” ziyaretçilerini ağırladı. Ziyaretçiler ergide Türk Sineması’nın hafızalara kazınmış sahnelerini görme olanağını elde etti.

Tol Kilise’de gerçekleştirilen “Yeşilçam Sohbetleri”nde Suna Yıldızoğlu sevenleriyle buluştu ve oyunculuk hayatı ile ilgili unutamadığı hatıraların sevenleriyle. Söyleşinin yanı sıra ödüllü görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ile bir de Master Class gerçekleştirildi ve Sinanos tecrübelerini sinemaseverlere aktardı.

Festivalin gösterim mekanlarından biri olan Kayseri Park’taki etkinlik alanında da iki önemli söyleşi yapıldı. Moderatörlüğünü festival direktörü Kadir Turna’nın üstlendiği, oyuncu ve festivalin kısa film jürisinde yer alan Emre Kızılırmak ile gerçekleştirilen söyleşide sinema ve oyunculukla ilgili merak edilen sorular soruldu, Kızılırmak soruları tüm samimiyetiyle yapıtladı. Etkinlik alanındaki bir diğer söyleşide ise Yağmur Ün ziyaretçilerin sorulara cevap vererek sinemaseverlerin tüm meraklarını giderdi.

Festivalin üçüncü gününde de süren “Ulusal Uzun Metraj Yarışma” filmlerinin gösterimlerine sinemaseverler büyük ilgi gösterdi. Yarışma filmlerinden “Omar ve Biz”in ekibinin katıldığı gösteriminde filmin yönetmenleri Mehmet Bahadır Er ile Maryna Er Gorbach ile oyuncusu Taj Sher Yakub, izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Mülteci ve göç ile ilgili aynı temalı filmlerden nasıl ayrıldığı sorusuna cevap veren yönetmen Mehmet Bahadır Er, “Bizim için çok önemli bir konuydu. Uzun zamandır bir göç coğrafyası içindeyiz. Uzun yıllardır da bu böyle. Zaman içerisinde bir sürü insanla tanıştık. Politik olarak zor bir zamandan geçiyoruz. Mültecilik aslında bir uluslararası hukuk terimi, aslında doğrudan insanları ilgilendiren bir tanım değil. Biz bu filmi, karşımızdakini kim olduğunu, hangi milletten, hangi dinden olduğunu düşünmeden önce nasıl bir insan olduğunu düşünmek üzerine tasarladık. Riskli bir konuydu” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here