Ana sayfa Ünlüler Abdullah Ergin kimdir?

Abdullah Ergin kimdir?

1423
0

Geçmiş dönemlerde Adalet Bakanı olarak görev yapan Sadullah Ergin, 2002 seçimlerinden itibaren uzun bir süre AKP milletvekili olarak mecliste bulundu. Sadullah Ergin AKP’den istifa ettikten sonra hayatına ilişkin detaylar merak edilmeye başlandı.

Sadullah Ergin’in gündemde geçmesiyle birçok kişi hayatını merak etmeye başladı. Ergin Adalet Bakanlığı görevini 2009–2011 ve 2011-2013 dönemlerinde sürdürmüştür. İşte eski bakanın yaşam öyküsü…

SADULLAH ERGİN KİMDİR?

Sadullah Ergin 6 Temmuz 1964 tarihinde Hatay’ın Antakya ilçesinde Mehmet İsmet ve Hatice Ergin çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamlayan Ergin, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1987 yılında bitirdi. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak görev yaptı. 1995 yılında görevinden istifa ederek serbest avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yönetici sıfatıyla yer aldı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Hatay İl Başkanı olarak görev aldı. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisinden Antakya Belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere katıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu İl Başkanı oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili oldu ve meclise girdi. 3 dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili görevinde bulundu. 2006 yılında Ali Dibo Skandalı’nda adı geçti. 60. Cumhuriyet Hükümeti’nde Adalet Bakanlığı görevini sürdürdü. 61. Cumhuriyet Hükümeti’nde yeniden Adalet Bakanlığı görevine atandı. 25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti’nden Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sebebiyle Adalet Bakanlığı görevinden istifa etti. Fakat yerel seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5000 oy farkla CHP’li Lütfü Savaş geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here