Ana sayfa Ünlüler Adnan Şenses kimdir?

Adnan Şenses kimdir?

946
0

Adnan Şenses Bursa’da 21 Ağustos 1953 tarihinde dünyaya gelmiştir. Bursa’da ilk öğretimini Ankara İsmet İnönü İlkokulu’nda başlarken ailesinin İstanbul’a taşınması üzerine Adnan Şenses ilköğretimini Karagümrük’te tamamladı. Ailesinin ısrarları üzerine bir marangoz atölyesinde çırak olarak iş hayatına atılan Adnan Şenses çevresindekilerin sesinin güzelliğini fark ederek kendisini müzik hayatına yönlendirmeleri üzerine ilk müzik derslerini Suzan Yakar Rutkay’dan almaya başladı.

Daha sonra Ankara Radyosu imtihanlarını kazanan Adnan Şenses,16 yıl boyunca Ankara radyosunda görev yaptı. Daha sonra görevinden istifa ederek Maksim gazinosunda Bülent Ersoy, Zeki Müren gibi assolistlik yapan sanatçılardan birisi olmuştur. Ölümüne kadar olan sanat hayatında ayrıca 47 filmde başrol oynayan Şenses sayısız plak ve albüm yaparken bu albümlerin büyük bir çoğunluğunu Almanya’da yapmıştır.

Doldur Meyhaneci, Sabır Duası, Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş?, Kadehi Şişeyi Kırarım gibi Türk müziğine bir çok ölümsüz eserler bırakırken bu şarkıları hala günümüzde büyük bir keyifle dinlenmeye devam etmektedir.

Sezen Aksu 2013 yılında Adnan Şenses’e hediye ettiği “Bekleyemedin Mi?” ve “Kaybolan Yıllar” isimli şarkılarının da bulunduğu “Adnan Şenses Bir Efsanedir” albümünü yayınladı.

Müzik hayatı boyunca sayısız ödüller alan sanatçının bir çok şarkısı hala günümüzün büyük sanatçıları tarafından icra edilirken mide kanserine yakalanan Adnan Şenses tedavi gördüğü hastanede doktorların tüm çabalarına rağmen solunum yetmezliği nedeniyle 25 Aralık 2013 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Adnan Şenses’in Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra büyük bir kalabalık tarafından Zincirlikuyu Mezarlığında bulunan aile mezarlığına defnedilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here