Ana sayfa Ünlüler Ahmet Kaya kimdir?

Ahmet Kaya kimdir?

36
0

Ahmet Kaya Malatya’da 28 Ekim 1957 tarihinde Malatya’da doğdu. Babasının daha 6 yaşında iken kendisine hediye ettiği balama ile müzikle tanıştı. İlkokulu okurken boş zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkanda çalışmaya başladı. Geçim sıkıntısı yaşayan ailesi ile birlikte İstanbul’a göç eden Ahmet Kaya öğretimini bırakarak İstanbul’da işportacılık ve çıraklık gibi çeşitli vasıfsız işlerde çalışırken çeşitli etkinliklere katılarak buralarda bağlama çaldı.


Askerliğini Gelibolu’da 1978 yılında yapan Ahmet Kaya askerlik dönüşü Gülten Kaya ile evlendi. 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu. İlk albümü olan Ağlama Bebeğim 1985 yılında yayınladı. Bir yıl sonra da Şafak Türküsü adlı albümünü yaparken aynı yıl An Gelir adlı albümünü piyasaya çıkaran Ahmet Kaya’nın 1987 yılında kızı Melis doğdu. 1987 yılında sözlerinin çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu’na ait olduğu Yorgun Demokrat albümünü yayınlayan Kaya bir sonraki yılda Baş Kaldırıyorum albümünü yayınladı. Daha sonraki iki yıl boyunca konserlerinin derlemelerinden oluşturduğu Resitaller adlı çalışmasını yayınlayan Kaya 1990 yılında İyimser Bir Gül ve Resitaller2 adlı albümlerini yayınladı.

Tatar Ramazan ve Tatar Ramazan Sürgünde filmlerinin müziklerini yapan Ahmet Kaya 1994 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan  ‘Ahmet Abi’nin Vapuru’ programını yaptı. Bu programa ülkücü işadamı Nihat Akgün’ün katılması ve işadamı Fadıl Akgündüz’ün sahibi olduğu JetPA’nın sponsorluğunu yapması sol çevreler tarafından eleştirildi. Daha sonra düzenlenen bir ödül töreninde yaşanan tatsız olaylardan sonra Fransa’ya giden ünlü sanatçı 16 Kasım 2000 tarihinde Paris’te öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here