Ana sayfa Ünlüler Ahmet Selçuk İlkan kimdir?

Ahmet Selçuk İlkan kimdir?

685
0

1955 yılında Ahmet Selçuk İlkan, Adana‘da dünyaya gelmiştir. İlk, orta öğrenimim ve liseyi Adana’da bitiren ünlü şairimiz 1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya‘nın Berlin şehrine gitti. Burada mimarlık eğitimi alan Ahmet Selçuk İlkan ani bir kararla 1976 yılında mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye`ye döndü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaya başladı ve bu okuldan 1980 yılında mezun oldu.


İlk şiirlerini lisa hayatında yazmaya başlayan Ahmet Selçuk İlkan,’ın bu şiirleri bir çok sanat dergisinde yayınlanmaya başlaması üzerine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Hayat Dergisi’nin 1975 yılında düzenlediği “aşk” konulu şiir yarışmasında ‘Hatırlar mısın?’ isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.
Ahmet Selçuk İlkan birincilik ödülünün ardında 3 yıl sonra 1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına başladı ve ilk yazdığı Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Ayrılık Kolyesi, Neredesin Ey Talih, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Bayramın Olsun gibi şarkılar dönemin ünlü sanatçıları tarafından seslendirildi.


Ünlü şair her zaman kendisini ayrılıkların şairi, yalnızlıkların ozanı olarak gördüğünü ve adı ile soyadının baş harflerinden yola çıkarak kendisini ASİ olarak tanımlamıştır. Ünlü şairin bugüne kadar 6 şiir kitabı ve 13 şiir albümü bulunmaktadır.

Ahmet Selçuk İlkan aynı zamanda Tür müzik dünyasında bir ilk olan melodi şiir akımını başlatmıştır. 1982 yılında piyasaya sürdüğü Mum Işığında (Ayten) adlı şiir albümü yeni bir akımın aslında ayak sesleri olmuştur. Ünlü şair bir çok televizyon kanalında programlar yapmış, bir çok sinema filminde kameralar karşısına geçmiş ve bir çok konser vermiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here