Ana sayfa Kültür-Sanat Albaraka Türk’ten yayın dünyasına yeni bir nefes

Albaraka Türk’ten yayın dünyasına yeni bir nefes

1002
0

Albaraka Türk, yayın çalışmalarını “Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık A.Ş.” çatısı altında sürdürme kararı aldı. Albaraka Yayınları; öncelikli olarak, ekonomi ve yönetim kategorilerinde kitap yayınlayacak. Albaraka, yayınladığı kitapları yakın bir dönemde geniş bir yelpazede okurlarla buluşturmayı hedefliyor.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Türkiye’nin ilk faizsiz bankası olduklarını hatırlatarak, başta Türk İslam sanatları olmak üzere kültürel değerlere sahip çıktıklarını, alanında önemli kitapları kültür yayıncılığına kazandırdıklarını söyledi. Utku, yayınladıkları eserler arasında sanattan tarihe, mimariden çocuk edebiyatına kadar seçkin eserleri yayınladıklarını vurguladı. Utku, Albaraka Türk’ün üstlendiği misyonun daha da büyüyeceğini ve çok sayıda önemli eserin okurlarla buluşmasını sağlayacağını kaydetti.

Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Faruk Çağlar ise yaptığı açıklamada, alanında otoriter isimlerden meydana gelen yayın kurulunun ve yayın yönetmenleri ile işbirliği içinde olduğunu ve bu şekilde ilk yayınların hazırlandığını açıkladı.

Önümüzdeki dönemde önemli eserlerin de Türk edebiyatına kazandıracaklarını ifade eden Çağlar, Albaraka Türk’ün yayıncılık alanındaki çalışmalarını profesyonelce sürdürecek olmasının önemine dikkat çekti.

Albaraka Türk’ün başta Türk İslam sanatları olmak üzere sayısız kültürel değere sahip çıktığı ifade edilirken, önemli kitapları da Türk edebiyatına kazandırdığı vurgulandı. Albaraka Türk’in yayın hayatına kazandırdığı bazı saygın eserler şöyle sıralanıyor: Merhum Mimar Turgut Cansever’in kaleme aldığı “Mimar Sinan”, sosyolog Prof. Dr. Ümit Meriç’in hazırladığı “Seyahatnamelerin ve Seyyahların Gözüyle İstanbul”, tarihçi Prof. Dr. Lütfi Şeyban’ın “Endülüs” kitapları.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here