Ana sayfa Kültür-Sanat Aliye Rona kimdir?

Aliye Rona kimdir?

761
0

Aliye Rona Avni Dilliğil’in kardeşi olarak 1921’de Suriye’nin Dera kentinde dünyaya geldi. Aliye Rona lise hayatını Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda tamamladıktan sonra Kadıköy Halkevi’nde 1930 yılının sonlarında amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ağabeyi Avni Dilliğil, Ulvi Uraz ve Arena tiyatrolarında bir çok oyunlarda oynadı Daha sonra İzmir Şehir Tiyatrosunda oyunculuk yaparken beraber tiyatro yaptıkları Zihni Rona ile tanışarak dünya evine girdi.

1974 yılında “Kerim’in Çilesi” adlı filmle sinema oyunculuğuna başlayan Aliye Rona Türk sinemasının karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Aynı zamanda Aliye Rona uzun yıllar dublaj sanatçılığı yaparak bir çok filme hayat verdi. Oynadığı filmlerin bir çoğunda, dik başlı, hakkını arayan, çilekeş, direnen ve törelere saygılı köylü kadını ve anne rollerini canlandırarak Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Sinema oyunculuğuna 1947 yılında Kerim’in Çilesi filmiyle başlayan Aliye Rona, Türk sinemasında, uzun yıllar karakter rollerinin değişmez ismi oldu. Uzun yıllar dublaj da yapan Rona, sinemada çilekeş, direnen, dikbaşlı, hakkını hukukunu arayan, kavgacı, töreci köylü kadını ve ana rollerini canlandırdı.

49 yıllık sinema hayatı boyunca Aliye Rona 204 sinema filminde rol alırken Hepimiz Kardeşiz adlı sinema filmi ile 1965 yılında, 1967 yılında “Zalimler” adlı sinema filmi ve “Son Gece” adlı filmle 1968 yıllarında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini aldı. Aliye Rona ayrıca “Kuyu” adlı sinema filmi ile 1969 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçildi.

Aliye Rona’nın ömrünün son dönemleri oldukça zor geçti. Ünlü oyuncu geçirdiği bir rahatsızlık sonucu sağ tarafına felç inmesi sonucu ömrünün son döneminde tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı.

Ömrünün son günlerinde Pendik’te bir huzur evinde kalan ünlü sanatçı burada sağlık sorunları ve yaşadığı şiddet olayları yüzünden televizyon haberlerine çıkmış ve gündeme gelmişti. Basın ünlü oyuncu Aliye Rona’yı kaldığı huzur evinde perişan bir halde bulmuştur.

Aliye Rona basına verdiği son röportajında hayattaki en büyük arzusunun “Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım rolünü” oynamak istediğini belirtmiştir.

Ünlü sanatçı kaldığı huzur evinde 29 Ağustos 1996 yılında geçirdiği bir beyin kanaması sonucu hayatını kaybederken Karacaahmet mezarlığında bulunan aile mezarlığına defnedildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here