Ana sayfa Ünlüler Ara Güler kimdir?

Ara Güler kimdir?

24
0

16 Ağustos 1928’de İstanbul’da dünyaya gelen Ara Güler çocukluk döneminden itibaren sinemaya duyduğu ilgi yüzünden daha lise yıllarında öğrencilik yaparken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak için mücadelesini sürdürürken 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam etti.

Fotoğraf çekmedeki becerisi gözlerden kaçmazken 1954’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı ve ardından 1958′ yılında Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi.
Ara Güler çok kısa bir süre içerisinde İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” tarafından dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

Ödüle doymayan ünlü fotoğrafçı bu kez de 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını kazandı. İsviçre’de çıkan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964’de Mariana Noris’in ABD’de basılan “Young Turkey” adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.

Ara Güler hakkında bir tanesi Münih Üniversitesi’nde Almanca olmak üzere 6 adet doktora tezi yapılmıştır.

1975 yılında birinci evliliğini Perihan Hanım ile yapan ve 4 sene sonra da boşanan Ara Güler ikinci evliliğini, 1980 yılında tanışıp 1984 yılında Suna Taşkıran Hanım ile yaptı. Eşi 2010 yılında vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here