Ana sayfa Ünlüler Aydemir Akbaş kimdir?

Aydemir Akbaş kimdir?

109
0

Aydemir Akbaş 25 Şubat 1936 tarihinde İstanbul‘da Arnavut kökenli bir babanın ve Trabzon Sürmene kökenli bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kardeşi Erdinç Akbaş’ta tıpkı kendisi gibi tanınmış bir oyuncudur.

Lise hayatına Galatasaray lisesinde başlayan Akbaş derslerden kaçmak amacıyla tiyatro koluna girmiş ve bu hayatının mesleğine dönüşmüştür. Bir süre Haldun Dormen’in Cep Tiyatrosunda perdeci olarak çalışan Aydemir Akbaş Yılmaz Güney ile birlikte filmlerde oynamıştır.

Urfa’nın Suruç ilçesi Kara köyünde 1960 yılında askerliğini öğretmen olarak yapan Akbaş askerlik sonrası  Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu’na katıldı. «Keşanlı Ali Destanı», «Direkler Arası», «Zilli Zarife», «Ferhat ile Şirin» oyunlarında rol aldı.

Nisa Serezli Tiyatrosu’nda 1968 yılında 7 Kocalı Hürmüz oyununda rol aldıktan bir yıl sonra Gülriz  Sururi-Engin Cezzar ve Ortakları Tiyatrosu’nun ortaklarından biri oldu. Burada birçok tiyatro oyununda rol alırken bazı oyunlarda ise yönetmenlik yapmıştır.

Türk sinemasının kült filmlerinden biri olan senaryosunu Haldun Taner’in yazdığı yapımcılığını Memduh Ün’ün üstlendiği, yönetmeni Atıf Yılmaz olan Keşanlı Ali Destanı adlı filmde 1964 yılında Fikret Hakan, Fatma Girik, Hüseyin Baradan, Danyal Topatan, Mualla Sürer, Hayati Hamzaoğlu oynarken Aydemir Akbaş, Sipsi Selim karakterini canlandırarak sinemaya geçiş yapmıştır.

Türk sinemasının 1970’li yıllarda seks furyası döneminde 70 civarında erotik komedi filmlerinde adı duyulurken daha sonraki yıllarda İbrahim Tatlıses ile dostluğunu pekiştirerek Tatlıses’in filmlerinde senaryo çalışmaları yapmıştır.

Aydemir Akbaş sayısız film ve dizide rol alırken kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ayhan Benek ile üç kez boşanıp dört kez evlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here