Ana sayfa Ünlüler Ayten Alpman kimdir?

Ayten Alpman kimdir?

113
0

Ayten Alpman 20 Kasım 1930 da İstanbul Yeşilköy’de doğmuştur. Lise yıllarında iken İlhami Gencer sayesinde müzikle tanışır ve ilk kez İngilizce şarkılar söylemeye başlar. Ayten Alpman lise hayatını tamamladıktan sonra İlhami Gencer’in solistlik teklifini kabul ederek 1949 yılında İstanbul Radyosu’nda programa başlar.

İlk profesyonel olarak sahnesini ise 1952 yılında alan Alpman’ı Kervansaray Gece Kulübü üç ay sonra tazminat ödeyerek sahneye çıkmasını sağlar. İlhami Gencer ile 1953 yılında evlenen Ayten Alpman 8 yıl sonra eşinden ayrılır. İlk plağını 1959 yılında taş plak olarak yapan Ayten Alpman daha sonra İsveç’e 1963 yılında çalışmak için gider.

Türkiye dönüşü artık ülkede Türkçe arajman modası başladığı için caz sahneleri başarısız olan Ayten Alpman Fecri Ebcioğlu‘nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başladı ve ilk çalışması “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” 45lik plak olarak yayınlanır ancak ilk yaptığı 45lik çalışmalar pek ilgi görmez. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yaptı.

Ayten Alpman Ümit Aksu ile 1968 yılında evlenir. İlk büyük çıkışını Fecri Ebcioğlu ile birlikte 1970 yılında seslendirdikleri “Sensiz Olamam” şarkısı ile yapan Alpman 1972 yılında Fikret Şenes’in yazdığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı plağı fazla ilgi  görmese de Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bu şarkıyı TRT’nin devamlı çalması sonucu tekrar 45’lik olarak piyasaya sürer ve satış rekorları kılar. Şarkı sonradan adeta milli bir marş gibi herkes tarafından adeta ezberlenir.

Ayten Alpman başka ünlü isimler tarafından daha önce yorumlanan birçok popüler şarkıdan oluşan “Bir Başkadır, Ayten Alpman” adlı albümünü 2007 yılında yapar.

21 Nisan 2012’de aniden rahatsızlanan Ayten Alpman kaldırıldığı Şişli Osmanoğlu Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here