Ana sayfa Ünlüler Behçet Nacar kimdir?

Behçet Nacar kimdir?

461
0

Behçet Nacar  İstanbul’da Nisan 1934 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra İstanbul Erkek Sanat Enstitüsünden mezun olduktan sonra dökümcülük yapan Behçet Nacar daha sonra taksi şoförlüğü yaparken tesadüfler sonucu kendisini bir sette bulur ve 1964 yılından itibaren figüranlıkla başlayan sinema hayatının ilk adımlarını atmış olur.

Ölene kadar yaklaşık 200 filmde rol alan ünlü oyuncu daha sonraki yıllarda yapımcı olarak da 25 filme imza atmıştır. Türk sinemasında bir ilke imza atan Nacar yapımcılığını üstlendiği bir filmde ilk araba patlatmasını yapan yapımcı olarak da anılır. Oynadığı tüm filmlerde neredeyse filmin jönlerinden dayak yiyen ünlü oyuncu Yeşilçam’da 1970 sonrası başlayan seks furyası döneminde birçok filmde başrol oynarken bu filmlerden birisi olan “Parçala Behçet” kendisine lakap olarak kalmıştır. O dönem Mine Mutlu, Zerrin Egeliler, Feri Cansel, Dilber Ay, Zerrin Doğan gibi seks filmlerinin aranan tüm oyuncuları ile neredeyse filmler çevirmiştir.

Behçet Nacar oyunculuk ve yapımcılık haricinde ayrıca İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir kostüm kiralama dükkanı kurmuştur. Türk sinemasının neredeyse her kategorisinde yer alan Behçet Nacar en son 2006 yılında Türk Sineması hakkında çekilen bir belgeselde rol almıştır.

Behçet Nacar’ın bir kızı ve bir oğlu olmuştur. Behçet Nacar, 3 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Balıklı Rum Hastanesinde 80 yaşında öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here