Ana sayfa Ünlüler Belkıs Özener kimdir?

Belkıs Özener kimdir?

1269
0

Belkıs Özener 24 Mart 1990 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Taş bebek Gönül Yazar’ın kız kardeşidir. Anne ve babası şiddetli geçimsizlik yüzünden Belkıs daha 2 yaşında iken boşanırlar. Belkıs Özener’i teyzeleri büyütmüştür. Ablası Gönül Yazar ilk evliliğini yapınca ablasının yanına Ankara’ya gelerek burada  ablası ve eniştesi ile yaşamaya başlar. Gönül Yazar 2 yıl sonra boşanınca ablası ile beraber İstanbul’a gelerek Beyoğlu’nda yaşamaya ve birlikte şarkı söylemeye başlarlar.

İstanbul’da 1955 yılında düzenlenen bir ses yarışmasında birinci olmasının ardından dönemin en ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park gazinosunda sahne alırken dönemin en iyi müzik hocalarından eğitim almaya başlar. Türk Sanat Müziğine damga vuran Selahattin Pınar, Alaeddin Yavaş gibi ustalarla çalıştı. Zeki Müren’in Maksim gazinosunda sahne aldığı dönemlerde sanat güneşinin alt kadrosunda sahne alırken udi Kadri Şençalar’ın önerileri ile Türk sinemasında bazı filmlerin jenerik şarkılarını seslendirmeye başlar.

16 yaşında Rauf Köksalan ile evlendi ve bu evliliği 27 sürmüştür. Bu evliliğinde eşini kaybettikten sonra bir daha evlenmemiştir. Rauf Köksalan ile evliliğinden 3 çocuğu olmuştur. Bir çok filmde aynı zamanda seslendirme yaparken “Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak” filminden sonra bu tarz filmleri onaylamadığı için uzun yıllar bir daha film seslendirmesi yapmamıştır.

Sanat hayatı boyunca Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit gibi ünlü oyuncuların filmlerinde söyledikleri şarkıları seslendirmiş ve sayısız ödüller almıştır. Müzik ve sinema dünyamızda efsane ses olarak anılan ünlü sanatçı 2006 yılında orijinal bant kayıtlarına ulaşarak Yeşilçam Şarkıları adında 25 şarkılık Türk sinemasında seslendirdiği şarkıları bu albümünde bir araya getirdi.

Ablası Gönül Yazar kadar albüm çıkarmamış, sahne almamış olsa da dahi Türk müziğinin ünlü isimlerinden biri olarak anılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here