Ana sayfa Ünlüler Bilal İnci kimdir?

Bilal İnci kimdir?

281
0

Bilal İnci, Adana’nın Koza ilçesinde 29 Eylül 1936 yılında dünyaya gelmiştir. Ailesi ile birlikte İzmit’ göç eden Bilal İnci liseyi bitirmeden iş hayatına atılmış, trikotaj atölyelerinde çalıştıktan sonra 1960 yılında çalışmak için Almanya’ya gitti. Aynı yıl bir Alman kadınla evlenen Bilal İnci 1966 yılında Türkiye’ye geri döndü.

Yönetmen yardımcılığı yapan ağabeyini ziyaret eden Turgut Özatay burada ilk oyunculuk teklifini alarak 1966 yılında “Karanlıkta Yürüyenler” adlı filmle oyunculuk hayatına adım attı.

Daha sonra tekrar Almanya’ya geri dönen Bilal İnci sinemadan uzak kalırken 1987 yılında tekrar dönüş yaptı ve kısa sürede filmlerin aranan kötü karakteri oldu. Arka arkaya oynadığı “Bir Türk’e Gönül Verdim”, “Ezo Gelin” “Alageyik”, “Dönüş” gibi filmlerde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Fatma Girik ve Cüneyt Arkın gibi isimlerle aynı seti paylaştı.

Oynadığı tüm filmlerde yüz ve mimikleriyle kötü adam karakterinin hakkını veren Bilal İnci özellikle kötü köy ağası ve Bizans filmlerinde canlandırdığı Bizans komutanı karakterleriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştur.

Bilal İnci’nin Almanya’da yaptığı ilk evliliğinden 4 çocuğu, üçüncü evliliğinden de bir kızı olmuştur. Ünlü oyuncu 3 kez evlenip boşanmıştır.

Son yıllarında Bilal İnci İstanbul’dan İzmir’e taşındıktan sonra bir dizi film çekimleri için İstanbul’da kaldığı bir otel odasında 15 Ekim 2005 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 69 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here