Ana sayfa Ünlüler Bilge Zobu kimdir?

Bilge Zobu kimdir?

1335
0

7 Eylül 1932 tarihinde Bilge Zobu İstanbul‘da dünyaya gelmiştir ve tam adı Mehmet Nuri Bilge Zobu’dur. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul Işık Lisesinde tamamladıktan sonra  1956 yılında Cep Tiyatrosu’nda “Bir Evlenme” adlı oyunla tiyatro sahnelerine adım atmış ardından kısa bir süre Adana Şehir Tiyatrosu’nda çalıştıktan 48 yıl boyunca oyuncu olarak görev alacağı İstanbul Şehir Tiyatrolarına 1958 yılında girmiş ve 2006 yılında emekli olana kadar çalışmıştır. Emekli olduktan sonra da İstanbul Şehir Tiyatrolarında konuk oyuncu olarak oynamaya devam etti.

25 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi sahnelerinde aralıksız olarak sergilenen “Lüküs Hayat” adlı oyunun değişmeyen karakterlerinden birisi olmuştur. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra bir çok sinema filminde, televizyon dizilerinde oyuncu olarak görev yapmış ayrıca bir çok filmin seslendirmesini başarı ile yapmıştır. Tüm filmlerinde komik, sevecen ve babacan rollerle karşımıza çıkan Bilge Zobu’nun Kapıcılar Kralı, Baba Bizi Eversene, Ah Güzel İstanbul, Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı en bilinen filmleri arasındadır.

Bilge Zobu’nun amcası Türk tiyatrolarının efsane ismi Vasfi Rıza Zobu olup, ünlü sinema oyuncusu Melike Zobu’nun da amcasıdır.

Bilge Zobu, evli idi, eşi vefat etmiştir. Bir oğlu vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here