Ana sayfa Dizi&Film Bir Zamanlar Kıbrıs’ta yeni bir devlet kurma heyecanı yaşanacak

Bir Zamanlar Kıbrıs’ta yeni bir devlet kurma heyecanı yaşanacak

221
0

Ekranların sevilen dizilerinden biri olan ve TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Bir Zamanlar Kıbrıs”ın yayınlanacak olan yeni bölümünde Rauf Denktaş, Makarios ve Sampson’un planlarını boşa çıkartacak…

Bu haftaki bölümde Denktaş yeşil hattan sağ salim dönerek Makarios ve Sampson’un planlarını boşa çıkartır. Denktaş ve  Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Türklerinin ileri gelenlerini bir masada toplar. Yaptıkları toplantıda yeni bir hastane kurulması ve halkın ihtiyaçlarının karşılanması masaya yatırılırken iki lider yeni bir devlet yapılanmasının temellerini atmaktadır.

Denktaş bir plan yapar ve Makarios hükümetinin gasp ettiği Buzhane’ye baskın düzenlenir ve iki milyon sterlinlik erzak ele geçirilir. Buradan elde edilen erzaklar yiyecek zorluğu çeken halka ele geçirilen yiyecekler Denktaş ve mücahitlerce ulaştırılır.

Denktaş Kıbrıs Türklerini kaçırarak esir alan EOKA’nın elindeki esirlerin geri alınması için çalışmalara başlatır ve kendisi de Londra Konferansı’na katılmak ve Kıbrıs Türkü’nü temsil etmek için Ankara’ya doğru yola çıkar.

Ankara’da ikili temaslarına başlayan Denktaş burada Londra Konferansı’nda izlenecek stratejiyi oluştururlar. Askeri meseleler konusunda Yüzbaşı Cengiz Topel ile tanışarak fikir alışverişi yapan Denktaş , TBMM’ye, Kıbrıs Türkü’nün vaziyetini anlatır. Ardından Londra’ya hareket edecekken haber gelir, adaya alınması yasaklanmıştır. Bu kararı tanımayan Rauf Denktaş, mücahitleri ve halkını yalnız bırakmamak için hücumbotla adaya çıkar. Erenköy Direnişi’nde bombardıman altındaki bir mevziden Cengiz Topel’in uçağını çağıran son telgrafı Ankara’ya çeker.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here