Ana sayfa Magazin Brezilyalı sanatçılar Jair Bolsonaro’ya tepki korosu

Brezilyalı sanatçılar Jair Bolsonaro’ya tepki korosu

1000
0

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro iktidardaki ilk yılını tamamladığında, rakipleri de seslerini yükseltiyor ve mücadele ediyor

Bolsonaro’nun cumhurbaşkanlığı, Edu Krieger’in ilk eleştirisini yaptığı bir hafta oldu.

Popülist provokatör müzikal parodilerinde uzman olan 45 yaşındaki şarkıcı-söz yazarı, “Bizim sanatımızla mücadele etmemiz önemlidir” dedi. Ancak Bolsonaro iktidardaki ilk yılını tamamlarken, Krieger dünyanın en müzikal uluslarından birinde zengin bir geleneği sürdüren tek Brezilyalı sanatçısı. Krieger, “Düşünemeyiz, Seçimi kazandı. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok dedi ve Brezilya’nın en ünlü kadın seslerinden bazılarına şarkılar yolladı.

Krieger, “En azından müziğimizle onları biraz rahatsız edebilir ve biraz gürültü yapabiliriz. Bu şu anda monte edebileceğimiz en etkili direniş türü… Sadece empoze etmeye çalıştıkları durumu pasif olarak kabul edemeyiz” diye konuştu.

Direnişe katılan bir başka sanatçı da Rio’nun önde gelen samba okullarından Mangueira için 2020 karnaval marşını yazan 34 yaşındaki bir besteci Manu da Cuíca.

Şarkının, “silahlı mesihlerin” tehlikelerini uyaran şarkı sözü, adı “Messias” olan silah yanlısı cumhurbaşkanında açık bir eleştiri.

Cuíca, “Bugünün Brezilya’sında sahte peygamber sıkıntısı yok” dedi. Asıl adı Manuela Oiticica olan müzisyen, “Bu ‘mesihler’ bizi nefret dolu politikalarıyla aşağı çekiyor” ifadelerini kullandı.

Kuzey Maranhão eyaletinden César, Bolsonaro’nun “faşist” takipçilerini sarsan şarkı için hakaret ve tehdit aldığını söyledi ve Başkanın Brezilya kültürüne saldırısının, sanatçıların tepkisinin sebebi olduğunu ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here