Ana sayfa Gündem Büyük deprem öne çekildi

Büyük deprem öne çekildi

889
0

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili korkutacak bir açıklama yaptı. Katıldığı bir TV programında konuşan Görür, 26 Eylül’deki 5,8 büyüklüğündeki depremin büyük depremi öne çektiğini söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul yakınlarında bulunan yaklaşık 70 -75 kilometre uzunluğa sahip fayın kırılmasının beklendiğini bildirdi. Görür, bu fayın enerjisinin biriktiğini, kırılması durumunda ise en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana getirebileceğini ifade etti. Görür, bu büyüklükteki bir depremin beklendiğini yıllardan beri söylediklerine işaret etti.

Prof. Dr. Naci Görür, Adalar’ın güneyinde bulunan fay hattının ya da Marmara’daki fayın tamamının kırılması durumunda 7.6 büyüklüğündeki depremin beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Bu tür depremlerin bölgedeki gerilimi ve iç dinamikleri çok daha fazla etkileyeceğini kaydeden Prof. Dr. Görür, kırılma noktasında çok daha da fazla tahrik eden bir etkileşimin yaratılacağını bildirdi.

Prof. Dr. Görür, “5,8’lik depremin 7 civarındaki deprem olasılığını artırıp artırmadığı” şeklindeki bir soruya ise, “Evet arttırmıştır” diyerek cevap verdi. Görür, yaşanan depremin zaman dilimini öne çektiğini söyledi.

Fayın kırılma ihtimalinin de arttığını belirten Görür, “Tüm Marmara Bölgesi depremden etkilenecek” dedi, daha fazla etkilenecek olan bölgenin ise Kuzey kesim İstanbul ile batı bölgeleri olacağını ifade etti. Görür, 17 Ağustos 1999 yılındaki depremden beri Marmara’da büyük bir deprem beklendiklerini duyurduklarını vurgulardı. Görür, Marmara’da büyük deprem olasılığının 1999 depreminin ardından ortaya çıktığını kaydetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here