Ana sayfa Ünlüler Cevat Kurtuluş kimdir?

Cevat Kurtuluş kimdir?

733
0

20 Haziran 1922 yılında Cevat Kurtuluş eski kuvva-i milliyetçi bir yüzbaşının oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Daha sonra İzmir’e ailesi ile taşınan Cevat Kurtuluş, İzmir İnönü lisesini bitirdikten sonra 1943 yılında devlet konservatuarı tiyatro bölümüne girdi. Konservatuar hocaları Cevat Kurtuluş’un sesinden etkilenerek onu devlet tiyatrosu tiyatro ve opera bölümüne aldılar. Kısa bir süre içinde opera korosunda bariton olarak söylemeye başlayan Kurtuluş bir çok önemli operetlerde rol almaya başladı.

Daha öğrenci iken bir çok gazinoda sahne almaya başlayan Cevat Kurtuluş buralarda tek kişilik Showlar yapıyor ayrıca dönemin ünlü isimlerini taklit ederek kısa sürede taklit kralı unvanını almıştır.

1947 yılında Ankara‘dan İstanbul‘a taşınan Kurtuluş Türk sinemasının en büyük dublaj sanatçılarından biri olan  Ferdi Tayfur  yönetiminde “Kerim’in çilesi” isimli film ile sinemaya aynı yıl adımını attı.

Cevat Kurtuluş, bir çok filmde kısa roller almasına rağmen canlandırdığı salak ve aptal tiplemeleriyle seyircileri kırıp geçiriyordu. Çocukluk yıllarından beri sanata olan merakı sayesinde sessiz filmlerde izlediği oyuncuların mimiklerini en az onlar kadar yapıyor olması ona Allah’ın bir vergisiydi. Daha sonra radyolarda programlar yapmaya başlayan Kurtuluş aslında bir anlamda Yeşilçam filmlerinin zengin köşk hayatlarında canlandırdığı salak ve aptal uşak rolleri ile vazgeçilmez oyuncular arasında yer aldı.

1959 yılına gelindiğinde Cevat Kurtuluş kendisi gibi oyuncu olan Meral hanım ile evlendi. Öztürk Serengil ile birlikte TGRT televizyonunda “Gülünüz Güldürünüz” adlı programda görev alırken 6 Eylül 1992 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonrası 70 yaşında iken hayata veda etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here