Ana sayfa Kültür-Sanat Çinli girişimcini ABD’de fabrika açarsa…

Çinli girişimcini ABD’de fabrika açarsa…

584
0

Netflix’te yayınlanan “Amerikan Fabrikası” isimli belgesel ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı döneminde iki ülke ticari ilişkilerine farklı bir yaklaşım getiriyor. Belgeselde ABD’de ekonomik kriz nedeniyle terk edilen bir fabrikanın Çinli bir yatırımcı tarafından yeniden iş yaşamına kazandırılması anlatılıyor. Amerikan Fabrikası eski Başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama’ya ait Higher Ground Productions film şirketinin ilk filmi.

Ohio eyaletinin Dayton kentinde General Motors’a ait fabrikanın kapanması sonucu yüzlerce kişi işsiz kaldı.

Ancak altı yıl sonra Çinli Fuyao firması fabrikayı aldı ve böylece kentte çok sayıda kişi için yeni istihdam umudu oldu.

Peki, Çinli bir firma terk edilmiş bir Amerikan fabrikasını satın alınca neler oldu?

Georgetown Üniversitesi McDonough İşletme Fakültesi profesörlerinden Arthur Dong, filmle ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “Bu hem ölüm hem de bir yeniden doğum hikayesi. Bir yandan bu kentte nesiller boyu iş ve hayat kaynağı olan General Motors’a ait bir fabrika terk ediliyor, ancak bunun sonucunda Çinli bir firma beklenmedik şekilde Ohio’nun Dayton kentine geliyor ve yüz milyonlarca dolar yatırım yapıyor, fabrikayı canlandırıyor ve Amerikalı işçilere istihdam olanakları sunuyor.”

Çinli otomobil camı üreticisi Fuyao 2 bin kadar kişiye Çinli işçilerle omuz omuza çalışma fırsatı tanıdı.

Belgesel 2008 resesyonu sırasında otomobil sektöründe işlerinden olan çok sayıda mavi yakalı işçinin yaşamlarını da gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here