Ana sayfa Kültür-Sanat Dali’nin en büyük şovu Rusya’ya geliyor

Dali’nin en büyük şovu Rusya’ya geliyor

567
0

Salvador Dali, sanatçının Sovyet döneminde yasaklandığı ülkedeki eserinin en büyük sergisinde Rusya’ya gidiyor.

Resimlerden gravürlere kadar 180’den fazla Dali eseri, gençliğinden erken izlenimci manzaralar da dahil olmak üzere Moskova’daki Manege Merkez Sergi Salonu’nda gösterilecek.

Serginin organizasyonunu gerçekleştiren Aguer, “Ruslar genel olarak Dalí’nin evreninin ilgisini çekiyor ve kariyeri ve yaratıcı süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor” dedi.

Aguer, “Rus kökenli olduğu için özellikle karısı Gala’yı merak ediyorlar” diye konuştu.

Serginin bir bölümünde Gala’nın sadece Dali’nin ilham kaynağı değil, aynı zamanda kendi başına bir sanatçı ve yazar olduğunu da gösterecek. Dali, bazı eserlerini çift imzayla imzaladı: Gala Salvador Dali.

Sergide Dali’nin “nükleer mistisizm” dönemine giren savaş sonrası döneme ait eserler de yer alacak. Aguer, “Modern fiziğin mistik geleneklerle bütünleşmesinden bahsediyor” ifadelerini kullandı.

Bazı dini muhafazakar entelektüellerin “Nükleer Ortodoksluk” kavramını teşvik ettiği Rusya’da sıra dışı bir serginin düzenlenebileceği belirtiliyor.

2018 yılında aynı sergi salonunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, millete konuşması sırasında Florida’ya benzeyen nükleer savaş başlıklarının animasyonlu bir videosunu göstermişti.

Sergi, Link of Times Vakfı ve Fabergé Müzesi, Figueres’teki Gala-Salvador Dalí Vakfı ve Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia ile birlikte düzenleniyor.

Serginin Moskova’da yoğun ilgili görmesi bekleniyor.

Salvador Dali’nin tüm eserlerinin, Sovyetler Birliği döneminde ülkeye girişine yasak getirilmiş, sergi konusunda ise sert önlemler alınmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here