Ana sayfa Kültür-Sanat Devlet Türk Sanatları Yarışması’nın kazananları belirlendi

Devlet Türk Sanatları Yarışması’nın kazananları belirlendi

653
0

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu sene 20’ncisi düzenlenen “Devlet Türk Sanatları Yarışması”nın hüsnühat, tezhip ve minyatür kategorilerinden oluşan birinci bölümünde ödül alacak olan isimler belirlendi

Ebru, katı, çini deseni ve kalem işi kategorileri ile ikinci bölümü 2020 yılında yapılacak yarışmanın ilk etabında 114 bin lira para ödülü verilecek.

Yarışmanın ilk etabındaki 108 başvurudan seçici kurulun değerlendirmesi neticesinde hüsnühat alanında 2 eser başarı ödülüne, 1 eser mansiyon ödülüne, 3 eser de sergileme ödülüne layık görüldü.

Tezhip alanında 1 eser başarı, 3 eser mansiyon, 6 eser de sergileme ödülüne değer görüldü. Seçici kurul minyatürde ise 3 esere mansiyon, 10 esere de sergileme ödülü verdi.

Yarışmanın ilk bölümünde başarı ödülü alan 3 esere 20 bin lira, mansiyon ödülü alan 7 esere 5 bin lira, sergileme ödülü alan 19 esere de biner lira olmak üzere toplamda 114 bin lira ödül verilecek.

Başarı ödüllerine hüsnühat dalında Muhammed Fatih Yıldız, Muhammet Nuri Çelikkaya ile tezhipte Meliha Kantarcı; mansiyon ödülüne hüsnühat dalında Ömer Yıldız, tezhipte Ferhat Gündem, Züleyha Dursun, Billur Gülbaş, minyatürde ise Hatice Günnur Koru, Hürriyet Gençbay ve Asiye Yavuz layık görüldü.

Sergileme ödülleri ise hüsnühatta Merve Türkeli, Zehra Özdem, Yusuf Yonar, Dilek Yeğenoğlu, Zuhal Yazıcı, Hüsna Kılıç, Arda Aytan, Damlanur Katrancı, Deniz Akın, minyatürde Neslihan Erdeşen, Ömür Koç, Fatma Cantaş, Soner Şahin, Ramazan Berkant Karabulut, Merve Karlı, Berrin Satılmış, Esra Tunçez, Reyhan Budan ve Rahime Gönültaşı’na verilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here