Ana sayfa Kültür-Sanat Diziler daha kısa olmalı

Diziler daha kısa olmalı

675
0

Çukur dizisinin unutulmaz ismi Erdal Kesal 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle bir araya geldi ve yayınlanan dizilerin artık daha kısa olması gerektiğini ifade etti.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda ,Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğindeki festivalin gerçekleştirilen Öğle Sohbetleri programında konuk olan Erdal Kesal, sanatseverlerle buluştu.

Kendisinin hiç bir oyunculuk eğitimi olmadığını mesleğinin ise doktorluk olduğunu söyleyerek ben hastalara bakar ve reçete yazarım. Oyunculuk için eğitim almadım ve alaylı olarak bu işi yapıyorum” dedi.  

Erdal Kesal hem doktor olarak hem hayatında yaşadıklarını senaryolaştırdığını tüm kurmacaların bir yaşanmışlığa yaslandığını ifade etti.

23 yaşında doktor olduktan sonra yaşadığı bir olayı aradan 25 yıl geçtikten sonra filme dönüştürdüğünü belirten Kesal, “Mesleğe başladığım günlerde tuttuğum günlük kitabıma ve senaryoma kaynak oldu. Yaşadıklarımız silinmiyor ve unutulmuyor” diye konuştu.

Sinema eğitimi alanların kendileri olmaları gerektiğini asla başka bir oyuncuyu taklit etmemeleri gerektiğini söyleyen Kesal ayrıca öğrencilere iyi gözlem yapmalarını ve bol bol okumalarını da tavsiye etti.

Çukur dizisine yönelik eleştiriler

Çukur adlı diziden kendi isteğiyle ayrıldığını, artık Çukur  dizisine dönme gibi bir durumun da söz konusu olmadığını belirten Kesal, “Günde 8-10 kişinin öldüğü bir mahalle dünyada yok. Çukur çizgi film gibi tamamen uydurma bir şey” dedi.

İki yıl boyunca çok iyi bir ekiple çalıştığını belirten Kesal , başka bir dizide rol almayı düşünmediğini de belirtti.

.Dizilerin süresinin uzun olmasını eleştiren Kesal, bir diziyle insanların televizyon karşısında 3-4 saat geçirdiğini, ancak bunun yanlış olduğunu da söyledi.

Dizilerin sürelerini uzatabilmek için anlamsız diyalog ve içeriklere yer verildiğini belirtirken “Diziler daha kısa olmalı ve setler tamamen insani olmalı. Oyunculuk benim için meslek değil. Hekimlik bana çok şey kattı. Hekim olmasaydım dahi oyuncu olmazdım. Artık sadece sinema filmi teklifi gelirse oynarım. İleride yönetmenlik yapmak düşüncesindeyim” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here