Ana sayfa Kültür-Sanat Dünya savaşına katılan futbolcularımızın hayatı belgesel oldu

Dünya savaşına katılan futbolcularımızın hayatı belgesel oldu

514
0

Hem futbol oynayıp hem vatan savunması için Birinci Dünya Savaşı’nda cephede savaşan kahraman futbolcuların hayatları belgesel olarak “İdmancılar” adı ile hazırlanarak yayınlanırken hayatlarını bu uğurda kaybetmiş bu şehitlerimizin bilinmeyen öyküleri ekranlara yansıdı.

O dönem savaşın başlaması ile eli silah tutan herkes cepheye çağrılırken o dönem futbol oynayan bir çok futbolcu bu çağrıya sessiz kalmayarak cephelere koşmuşlardı.

Gargus Mdya Yapım bu kahramanların hiç bilinmeyen hikayelerini ekranlara taşırken büyük bir araştırma yapmış ve belgesel tamamen gerçek hikayelerden esinlenerek hazırlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Gargus Medya yetkilileri “Projeyi yapmaya 2015 yılında Kurt Celal’in öyküsünü tesadüfen dinlediklerinde karar verdiklerini, daha sonra 3 yıl boyunca araştırmalar yaptıktan sonra belgeselin çekimlerine başladıklarını ve çekimlerin yaklaşık 1 yılı aşkın bir süre sürdüğünü” belirttiler.

Belgesel çekimine başlamadan bir yol haritası çizdiklerini açıklayan yetkililer belgesel çekimleri için tüm Anadolu’yu karış karış gezdiklerini, bu tarz bir çalışmanın daha önce hiç yapılmadığını ve hazırladıkları belgeseli sadece sporseverler değil herkesin izleyeceklerini düşündüklerini ifade ederlerken belgesel çekimleri için hiçbir masraftan kaçınmadığının da üstünü çizdiler.

Bu belgeselde tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolmuş bir çok kahramanın kahramanlık öykülerinin yattığını ve bu proje ile Türkiye’ye ve Türk insansına karşı bir sorumluluk duydukları için yaptıklarını ifade ettiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here