Ana sayfa Ünlüler Ediz Hun kimdir?

Ediz Hun kimdir?

948
0

Ediz Hun, 1940 yılında İstanbul Cihangir’de dünyaya gelmiştir. Babası Adnan Hun Çerkez asıllıdır ve makine mühendisi, annesi ise Rumeli göçmeni Neşvet hanım da felsefe öğretmenidir. Ediz Hun Avusturya Lisesi’nde ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra lise eğitimini Atatürk Erkek Lisesi’nde yaparak mezun olduktan sonra Almanya’daki Würzburg Üniversitesi’ne Diş hekimliği 4 yıl eğitim yaptıktan sonra 1963 yılında Diş Hekimliği üniversitesinden mezun olmasına bir yıl kala yaz tatili için İstanbul’a geldiğinde Ses dergisinin açtığı yarışmaya katılarak birinci olduktan sonra üniversite öğrenimine ara verdi.

1963 yılında yönetmenliğini Nevzat Pesen’in yaptığı “Genç Kızlar” adlı sinema filminde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit ile birlikte başrolde oynayarak sinema dünyasına adım attı. Kısa bir süre içinde Yeşilçam’ın aranan romantik jönlerinden biri oldu. Yeşilçam’da 1970’li yıllarda başlayan seks furyasında yer almayarak 12 yıla 130 sinema filmi sığdırarak sinema hayatına son verdi.

THY hostes olarak çalışan Berna hanım ile tanışarak 3 Ocak 1973 yılında evlendi ve evliliğin ilk yılında kızı Bengü dünyaya geldi. Türk sinemasındaki krizin devam etmesi üzerine ailesi ile birlikte 1976 yılında Norveç’e gitti. Oslo ve Trondheim üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinde eğitim aldı. 5 yıl sonra 1981 yılında  Türkiye’ye geri döndü ticaret hayatın matbaa kurarak atıldı.

Orhan Aksyon’un yönetmen koltuğuna oturduğu TRT ekranlarında yayınlanan Acımak adlı dizide başrol oynadı. Daha sonra öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm, Mahalli İdareler ve Avrupa Topluluğu Bölümlerinde eğitim verdi.

 Daha sonra siyasete atılan Ediz Hun 18 Nisan 1999’da Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. 4 yıl boyuncu milletvekilliğine devam eden Hun daha sonra Çevre Bakanlığı Bakanlık Baş Danışmanı ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü görevini üstlendi.

Malatya Film Festivali’nde Ediz Hun‘a 24 kasım 2011 de yaşam boyu başarı ödülü ve onur ödülü verildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here