Ana sayfa Ünlüler Engin Cezzar kimdir?

Engin Cezzar kimdir?

633
0

Engin Cezzar, 1935 yılında İstanbul’da Mehmet Seha Cezzar ve Fatma Melek Cezzar çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelirken daha çocuk yaşlarda annesin ısrarı ile keman dersleri almaya başlamıştır. Robert Koleji’nde okurken tiyatroya merak duyan Cezzar tiyatro ile lise üçüncü sınıfında Jül Sezar oyununda ‘Antonius’ rolünde oynadı ve bu rolle olduğu kadar mükemmele yakın İngilizcesiyle dikkatleri üstüne çekerek eğitim hayatında oynadığı oyunlar sonrasında olmaya karar verdi.

Robert Kolej’den mezun olmasının ardından Yale Üniversite’sine 20 yaşında iken kabul edilen Çaman Amerika’daki ilk yıllarında küçük çaplı oyunlarda rol alırken, bir yıl sonra kendisini Marlon Brando, Al Pacino ve Robert De Niro gibi oyuncalara eğitim veren Actors Studio’nun öğrencisi olma şansını yakaladı ve Yale Drama School’u bırakarak, eğitimine burada devam etti.

Yaz tatili için İstanbul’a geldiğinde Muhsin Ertuğrul’un kendisine Hamlet adlı oyunda başrol teklif etmesi üzerine Türkiye’de kalmaya karar verdi.

Daha sonra birçok özel tiyatroda sahne alan Cezzar daha sonra TRT ekranlarında yayınlanan Turnuva adlı programın sunuculuğunu yaptı. Bu dönemde sinemaya da adım atan Engin Cezzar ilk önce ‘Bay Alkolü Takdimimdir’ filminde oynadıktan sonra ‘Keşanlı Ali Destanı’ ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği ‘Kaldırım Serçesi’nde rol aldı.

Engin Cezzar, 1988 yılında Gülriz Sururi ile evlendikten kısa bir süre sonra Engin Cezzar- Gülriz Sururi Tiyatrosunu kurarak burada bir çok oyun oynamıştır.

Engin Cezzar 28 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here