Ana sayfa Ünlüler Erkut Taçkın Kimdir?

Erkut Taçkın Kimdir?

280
0

Erkut Taçkın, İstanbul’da 7 Eylül 1942 tarihinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu İstanbul’da tamamlayan ünlü sanatçı daha sonra Heybeliada’daki Heybeliada Deniz Lisesi’ne girdi. Müzk hayatına 1955 yılında girdiği Deniz Harp Okulu ve Lisesi “Genç Denizciler” orkestrasına katılarak başladı. 14 Mart 1956 tarihinde Askeri Tıbbiyeliler Balosu’nda ilk sahne deneyimini  yaşamış oldu.

Genç Denizciler orkestrası okul haricinde de müzik yapmak isteyince grup bir süre sonra grubun ismini Erkan Gürsal’ın takma ismi olan Somer Soyata olarak değiştirdi. Okul hayatı dışından müzik yapmalarından dolayı grup okuldan atılırken grup üyeleri askerlik hizmetlerini yaparak 1961 yılında askeriye ile bağlantıları kalmadı. Erkut Taçkın daha sonra Ankara’ya taşınarak Durul Gence’nin yer aldığı SSS Sextet’e katıldı.

Ankara’da müzik hayatında devam eden Erkut Taçkın, 1962 yılının yaz aylarında Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verdi. Erkut Taçkın’ın bu kararı üzerine grup son konserini  Ankara Koleji’nde verdi. Bu dönemde Münih’teki arkadaşlarının daveti ile aralarında Alman müzisyenlerin de bulunduğu “Black Points” adlı müzik grubuna katılıp 1966 yılına kadar Münih’te müzik yaptı. Bu grup 1965 yılında Durul Gence’nin Almanya’ya geçişi ile Erkut Taçkın ve Durul Gence 5’lisi adını aldı.

Erkut Taçkın ve Durul Gence 5’lis adlı grup 1966 yılında Türkiye’ye geri gelirken grupta  tvokalde Erkut Taçkın, bateride Durul Gence, orgda Tanju Öğe, ritm gitarda Sepp Federauer, solo gitarda Fritz Lutz ve bas gitarda Heinz Escher’den oluşuyordu. Grup, Türkiye’ye geldikten sonra beat müziğinin sürükleyici lokomotif gruplarından biri oldu.

1969 sonrasında ise Erkut Taçkın, kısa süreli gazino ve kulüp çalışmalarında bulundu. 1975 yılında yaptığı “Beyaz Ev” adlı şarkısı hala akıllardadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here