Ana sayfa Ünlüler Erol Büyükburç kimdir?

Erol Büyükburç kimdir?

572
0

Erol Büyükburç, Adana’da  22 Mart 1936 yılında dünyaya geldi. Babasının işinden dolayı çocukluğunun büyük bir bölümünü Halep’te geçirdi. Lise hayatını İstanbul Ticaret Lisesi’nde devam ederken kurduğu müzik grubu ile amatör olarak müzik hayatına atıldı. Ayrıca İstanbul Belediye Konservatuarında şan eğitimi almaya başladı. Henüz 18 yaşında iken Caddebostan Maksim Gazinosu’nda solist olarak profesyonel olarak sahnelere adım attı.

Askerlik görevini Urfa Orduevi’nde yaparken Leyla Sayar ile tanıştı. Askerliği bitirdikten sonra Leyla Sayar’ın desteği ile İstanbul’un önemli eğlence mekanlarında sahne almaya başladı ve böylelikle müzik dünyasında adını duyurmaya başladı.

İlk plağı “Little Lucy” 1961 yılında çıkarken o yıl düzenlenen Balkan Festivali’nde ‘‘En İyi Şarkıcı’’ ödülünü aldı. İlerleyen yıllarda Erol Büyükburç “en iyi şarkı” ve “en iyi şarkıcı” ödüllerini alırken kendi orkestrasını kurdu ve bu orkestrası ile folk düzenlemeleri ve kendi bestelerini yapmaya başladı.

Ünlü sanatçı Erol Büyükburç sanat hayatı boyunca 5 long play, 8 taş plak, 65 tane 45’lik, 1800 civarı beste, 20 fotoroman, 30 sinema filmi ve 200’e yakın ödül sığdırmayı başardı. Bir dönem Türkiye’nin “Elvis Presley”’i olarak anıldı.

Türkiye’nin ilk Türk Pop müziği bestecisi olarak sanat tarihimize geçen Erol Büyükburç ülkemizde de ilk türkü düzenlemesini yaparak adeta Türk pop müziğinde ilklerin sanatçısı oldu.

Hayatının son 15 yıllık dönemi adeta trajedi olarak adlandırılan ünlü sanatçı, kızı Aylan Büyükburç’u 22 Temmuz 1999 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonrası kaybetti. Aradan henüz 2 yıl dahi geçmeden eşi Emel Büyükburç’u 2001 yılında karaciğer yetmezliği sonucu kaybederken ünlü sanatçı 12 Mart 2015 tarihinde İstanbul Etiler’de bulunan evinde ölü olarak bulundu. Erol Büyükburç için Cemal Reşit Rey konser salonunda yapılan tören sonrasında Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here