Ana sayfa Ünlüler Fatih Kısaparmak kimdir?

Fatih Kısaparmak kimdir?

286
0

Fatih Kısaparmak eğitimci bir ailenin ilk ve tek çocuğu olarak 31 Ocak 1961 tarihinde Elazığ’da doğdu. Babası birçok başarılı esere imza atmış araştırmacı bir yazar annesi ise emekli bir ilkokul öğretmenidir. Babası ayrıca uzun yıllar Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yönetiminde önemli görevlerde bulunmuş bir bürokrattır.

Fatih Kısaparmak Türk halk müziğinde “Bay Kilim” ve “Türkü Baba” olarak da anılmış ve inançla tekrarladığı “Çağdaş Halk Müziği” kavramını, yıllarca suren mücadelesi sonunda yaygın bir ekol haline getirmiştir. Kendisine misyon olarak geleneksel Anadolu müzik kültürünün, çağdaş bir ambalajla genç kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev ve görev üstlenmiştir. Eğitim hayatında Ankara Deneme Lisesi`ni bitirdikten sonra, bor sure iktisat ve hukuk fakultelerinde3 öğrenim gören “Çağdaş Ozan Kısaparmak”ın, Ankara Devlet Konservatuarı ile Ankara Radyosu`nda müzik; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi`nde de resim çalışmaları olmuştur. Gazete muhabirliğinin yanısıra çeşitli edebiyat, sanat ve folklor dergilerinde şiirleri ve araştırmaları yayımlanmıştır. Basili ilk kitabi ise, 1982`de yayımlanan “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı”dır.

Babasını kaybettikten sonra iç dünyasında yaşadığı fırtınaları dile getiren yüzlerce besteye imzasını atan “Çağdaş Ozan”, bugüne dek kendi adına sekiz albüm hazırladı.

Kilim/Nazlı Bebe, Yarına Kaç Var/ Bekle Küçüğüm, Cemre Düşünce, Güneşi Biz Uyandırdık, Portakal Çiçeğim, Hoşçakal, Mozaik ve Dicle`nin Oğlu” adlarını taşıyan bu albümler, kırktan fazla ödülle onurlandırıldı. Büyük izdihamların yaşandığı birçok halk konseriyle ve satış rekorları kiran kaset çalışmalarıyla milyonların gönlünde taht kuran Kısaparmak; 1991 yılında, haber spikeri ve televizyon program yapımcısı Şebnem Hanim`la evlendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here