Ana sayfa Ünlüler Ferdi Tayfur kimdir?

Ferdi Tayfur kimdir?

803
0

Ferdi Tayfur, 1945 yılında Adana’nın Hürriyet Mahallesi’nde dünyaya geldi. Babası Cumali Turanbayburt ünlü tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur’a olan hayranlığından dolayı en küçük oğluna Ferdi Tayfur adını koymuştur Baba Cumali Turanbayburt’un en büyük hayali oğlunun iyi bir eğitim almasıydı. Ancak Ferdi Tayfur babasının öldürülmesi sonucu eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalır.

Babasının öldürülmesinden sonra Ferdi Tayfur ailesinin geçimine katkı sağlamak için çiftliklerde ırgat olarak çalışmaya başlar. 16 yaşına geldiğinde de ailesinden izin alarak şarkıcı olmak için Adana’dan İstanbul’a gelir. Ama İstanbul’da umduğunu bulamayan Ferdi Tayfur kısa bir süre sonra memleketi Adana’ya geri dönerek bu seferde traktör şoförlüğü yapmaya başlar.

Müzik aşkı ile yanan Ferdi Tayfur 1968 yılında tekrar İstanbul’a gelir ve Seda Plak ile iki plaklık anlaşma yapar. Ferdi Tayfur’un yaptığı ilk 45’likler tutmaz ve Adana’ya geri dönerek çiftliği başına geçer. 3 yıl aradan sonra yaptığı “Çeşme” adlı şarkısı ile kendisini müzik dünyasına kabul ettirir.

Artık kendisini müzik dünyasına kabul ettiren Ferdi Tayfur o dönemde bir çok sinema filminde başrollerde oynayarak kendisini ayrıca oyuncu olarak da kabul ettirmeyi başarır. Kısa bir süre zarfında tüm albümleri milyonlar satan bir şarkıcı olmuş ve oynadığı sinema filmleri ciddi gişe başarısı sağlamaya başlamıştır.

1982 yılında kendi plak şirketi Ferdifon’u kuran ünlü sanatçı Ferdi Tayfur bugüne kadar 50 albüm yapmış ve 34 sinema filminde rol almıştır. Ayrıca 9 kez de Altın Plak ödülü kazanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here