Ana sayfa Ünlüler Feridun Karakaya kimdir?

Feridun Karakaya kimdir?

291
0

Feridun Karakaya İstanbul’da 1928 yılında dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ni bitiren Feridun Karayaka sahne hayatına İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda başladı.

Feridun Karakaya emekli olana kadar İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan değişik komedilerde rol alırken Türk tiyatrosu denildiğinde ve özellikle komedi denildiğinde neredeyse ilk akla gelen üç, beş isimden birisidir.

Tiyatro hayatını “Cilali İbo” film serileri ile şöhretin zirvesindeyken bile tiyatroyu bir an bile ihmal etmemiştir.

Feridun Karakaya 1955-2002 yılları arasında sayısız tiyatro oyununda ve filmlerde rol alırken Cilali İbo karakteri ile 1960 ve 1970’li yıllarda filmlerinin tamamı kapalı gişe oynamıştır. Tiyatroda ünlü Fransız yazar Molière ‘in oyunlarında oynadığı rollerle Türkiye’de Fransız kültürünün tanınmasına sağladığı katkılar dolayısıyla Fransa tarafından Legion D’Honneur Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Tüm filmlerinde ve oyunlarında sahnede oldukça dinamik ve canlı performansıyla birlikte sempatik konuşması hala hafızalarımızdaki yerini muhafaza etmektedir.

Hem tiyatro oyunlarında hem başrollerinde oynadığı filmlerde kendisine has  özgü oyunculuğu ve performansıyla sürekli sahnelerde boy gösteren Feridun Karakaya, yaş haddinden emekliye ayrılmasına rağmen, “konuk oyuncu” statüsüyle Şehir Tiyatrosu sahnelerindeki görevine kalp yetmezliği sonucu 24 Nisan 2004 tarihinde 76 yaşında vefat edene kadar devam etmiştir.

Oğlu Cem Karakaya da babası gibi aktördür. 2007 yılında İstanbul, Beykoz Belediyesi tarafından açılan tiyatroya Feridun Karakaya’nın adı verilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here