Ana sayfa Kültür-Sanat Festivalde Yılmaz Güney sürprizi

Festivalde Yılmaz Güney sürprizi

763
0

Geçen yıl ilk kez düzenlenen ve bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği “Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali”nin ikincisi, bu sene 11-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Festivale şu ana kadar 300’ün üzerinde başvuru yapıldığı belirtildi ve son başvuru tarihinin 3 Kasım olarak belirlendiği açıklandı.

Etkinliğin sürprizi ise Yılmaz Güney’in unutulmaz filmi “Sürü”nün Pervari’deki çekim alanlarının ziyaret edilmesi olacak.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) katkısı ve himayesi, AK Parti Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt Valisi Ali Fuat Atik, DİKA Genel Sekreter’i Yılmaz Altındağ ve Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman’ın verdiği destekle yapılan festival, 5 gün süresince senaryo, yönetmenlik, oyunculuk ve kamera atölyelerini ziyaretçilerle bir araya getirecek.

Festivalde, Türkiye ve dünyadan kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerinde yer alan filmler yarışacak. Festivalde ayrıca sinema üzerine söyleşi ve paneller de düzenlenecek.

Festivalde yarışan filmlerden birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye ise 5 bin TL’lik para ödülleri verilecek. Ayrıca mansiyon olarak Jüri Özel Ödülü de takdim edilecek.

Festivalin jüri başkanlığını ise yönetmen Ömer Uğur üstlendi.

Jüride oyuncu ve ses sanatçısı İlhan Şeşen, oyuncu – süpervizör Engin Öztürk, senarist Hakan Haksun, oyuncu Bülent Bilgiç, yönetmen Jale Atabey, oyuncu Erkan Bektaş, oyuncu Sermin Hürmeriç, yazar Vadullah Taş, reklamcı Çağlar Gözüaçık, gazeteci Canan Kaya ve cast direktörü Tümay Özokur yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here