Ana sayfa Kültür-Sanat Flüt Tanrının bana bir hediyesi

Flüt Tanrının bana bir hediyesi

584
0

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) flüt solisti Şefika Kutluer’i konuk etti. Kutluer konseri Ankara Yaylılar Topluluğu ile beraber Mersin’de verdi.

Konserde Mozart, Bach ve Jose Elizondo’dan eserlere yer verildi. Konserde Elizondo’nun Kutluer için özel olarka bestelediği “Şefika’s Menuetto” da seslendirildi.

Konser öncesi konuşan Kutluer piyanodan flüte geçiş serüvenini anlattı: Kutluer, flüte yönelmesinin sanki tanrının kendisine bir hediyesi gibi hissettiğini söyledi. İlkokulda, Kamuran Gündemir’in sınıfında piyano ile başladığında, ilkokulu bitirmesinin ardından kendisini flüte seçtiklerini belirtti. Kutluer, “Benim için ilahi bir hediye gerçekten çünkü nefesli bir enstrüman. Bu sizin parmak iziniz gibi, ruhunuzun da izi. Nefesinizde gizli” dedi.

Mersin’in klasik müziğe olan ilgisinin mutlu ettiğini ifade eden Kutluer, Mersinlilerin değişik geçmişlerden, kültürel geçmişlerden geldiğini ve muhteşem bir ruh yapısına sahip olduklarını bildirdi. Bu rengin özel kıldığını ifade eden Kutluer, “Klasik müziği bu kadar değerlendirebilen ve takip eden bir halk var burada, bunun için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Kutluer için Elizondo’nun yanı sıra Jethro Tull grubunun vokalisti ve flütçü Ian Anderson da beste armağan etmişti. Kutluer, Ian Anderson’ı rock türünün içine romantik flütü sokan önemli bir isim olarak değerlendiriyor. CD’lerini dinledikten sonra beste yapmaya karar verdiğini ifade eden Kutluer, “Daha sonra ’Şefika’s Tango’ ortaya çıktı ve birlikte bunun Türkiye’de konserlerini, turnelerini yaptık. Hala konserlerinde ‘Şefika’s Tango’yu da seslendiriyor. Benim için çok değerli ve hakikaten de çok güzel bir parça” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here