Ana sayfa Kültür-Sanat Fotoğrafçı Sebastiao Salgado’ya Barış Ödülü

Fotoğrafçı Sebastiao Salgado’ya Barış Ödülü

817
0

Alman Yayıncılar Birliği, Brezilyalı fotoğraf sanatçısı 75 yaşındaki Sebastiao Salgado’ya sanatı ile sosyal adalet ve barışı istediği, doğa ve iklim koruma ile ilgili dünya çapında devam eden tartışmaya ivedilik kazandırdığı için Barış Ödülü verildi. Ödül, Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verildi.

Sanatçının ayrıca Instituto Terra isimli kuruluşla birlikte biyoçeşitlilik ve ekosistemlerin tekrar canlandırılmasına önemli katkı sunduğu ifade edildi.

Ödül, Frankfurt Aziz Pavlus Kilisesi’nde (Paulskirche) düzenlenen törenle takdim edildi.

Salgado, törende yaptığı konuşmada, kendisini “hayatının önemli bir bölümünü gezegenin ve onun sakinlerinin içinde yer aldığı acil durumu belgelemeye adamız bir fotoğrafçı” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Frankfurt’taki ödül töreninde Dünyanın Tuzu isimli filminde Salgado’nun hayatı ve eserlerini ele alan yönetmen Wim Wenders de konuşma yaptı. Wenders, Salgado’nun “sosyal adalet ve çalışma olmadan, insan onuru tanınmadan, yoksulluk ve açlık gibi gereksiz koşular sona ermeden ve dünyamızın güzelliği ve kutsallığına değer vermeksizin barışın mümkün olamayacağını” eserlerinde ortaya koyduğunu söyledi.

Sebastiao Salgado, Alman Yayıncılar Birliği’nin 1950 yılından bu yana verdiği ödülü kazanan fotoğraf sanatçısı unvanını kazandı.

Salgado altın madenlerindeki insanlık dışı çalışma koşullarını, Ruanda’daki soykırımı ya da mültecilerin durumunu fotoğraflamıştı.

Barış Ödülü, 1950 yılından beri edebiyat, bilim, sanat ya da barış düşüncesinin gerçekleşmesi için katkı sunan isimlere veriliyor.

Ödülü Türkiye’den bugüne kadar Yaşar Kemal 1997 yılında Orhan Pamuk 2005 yılında kazanmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here