Ana sayfa Kültür-Sanat Frankfurt’ta usta isimler ödüllerini aldı

Frankfurt’ta usta isimler ödüllerini aldı

784
0

19.Türk Film Festivali  International Frankfurt/M.’nin açılışı yapıldı. Eski Opera binasındaki festivalin açılışına Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Siyasetçi Nargess Eskandari-Grünberg, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, oyuncu Meral Çetinkaya, müzisyen Cahit Berkay, Timur Acar, Metin Saner, Yasemin Saner ve Gurur Aydoğan katıldı.

Sunuculuğunu oyuncu Hakan Bilgin ile Nadide Kepçe’nin üstelendiği gecenin açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalin Türk ve Alman kültürel alanda kabul gören bir festival olduğunu söyledi.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da yaptığı konuşmada, Frankfurt’ta Türk Film Festivali’nin perdesini 19. kez açtığını hatırlattı. Karartı, festivalin Frankfurt’un kültürel hayatının bir parçası haline geldiğini söyledi.

Festivalin Yaşam Boyu Onur ödülleri sene 1979’da Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen “Hazal” filminin ardından aynı ödülü 1996 yılında “Solgun Bir Sarı Gül” filmindeki performansıyla yeniden kazanan oyuncu Meral Çetinkaya ile 1978 yılında “Fırat’ın Cinleri”, 1982 yılında “Kırık bir aşk hikayesi”, 1991 yılında “Gizli yüz” filim müzikleri ile Altın Portakal ödülünün sahibi olan müzisyen Cahit Berkay’a verildi.

Vefa Ödülleri ise başrolünü Sadri Alışık’ın oynadığı “Turist Ömer” filmleriyle önemli bir başarı elde eden Hulki Saner vefat eden Oya Aydoğan’a verildi. Ödülleri Hulki Saner’in çocukları Metin ve Yasemin Saner alırken, Oya Aydoğan’ın ödülünü oğlu Gurur Aydoğan aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından Moğollar muhteşem bir konser verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here