Ana sayfa Ünlüler Fulden Uras kimdir?

Fulden Uras kimdir?

811
0

Fulden Uras bürokrat bir baba olan Mutlu Otman’ın kızı olarak  6 Haziran 1968 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Fakat babası daha Fulden Uras 13 yaşında iken başka bir kadına aşık olmuş kızını, kardeşlerini ve eşini terk etmiştir. Fulden Uras’ın 2 kız kardeşi daha vardır. Fulden Uras’ın annesi 2017 yılının Temmuz ayında hayatını kaybetmiştir. Fulden Uras tıpkı kendisi gibi sanatçı olan Petek Dinçöz’ün kuzenidir ve daha lise eğitimi alırken katıldığı bir yarışmada yüz güzeli seçilince eğitimini tamamlamadan okulunu bırakmıştır.

Uzun bir süre oyunculuk için şansını denemeye kalkmış başarılı olamayınca da dönemin en cesur dergilerinden biri olan Erkekçe Dergisi’ne verdiği cesur pozlarla kısa sürede şöhrete doğru adımlar atmaya başlarken 1986 yılında Şemsi İnkaya ile birlikte başrollerinde yer aldığı “Kadınlar” adlı sinema filmi ile kameralar karşısına geçmiştir. Daha sonra bir çok filmde oyunculuk yapmasına rağmen beklediği şöhrete ulaşamayınca 1995 yılında “Belliydi Zaten” adlı bir albümle müzik piyasasına girdi. En son 2009 yılında “On” adını verdiği albümle beraber 6 albüme imza atan sanatçı 50’ye yakın sinema ve video filmde oyunculuk yaparken 2010 yılında “Gecekondu” adlı bir televizyon programının sunuculuğunu da yapmıştır.

Sanat hayatı boyunca Kadir İnanır, Murat Parasayar, Vatan Şaşmaz, gibi bir çok ünlü isimle uzun süreli birliktelikler yaşayan Fulden Uras bağırsak kanserine yakalandıktan sonra uzun bir tedavi süreci sonrası eski sağlığına kavuştu.

Kelebek hastalığı bulunan çocuklar için “Hayaller Gerçek Olsa” adlı bir dernek kuran Fulden Uras bir çok çocuğun tedavisine yardımlarda bulunan derneğin hala başkanlığını yürütmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here