Ana sayfa Moda Gelin Çiçeği Modelleri

Gelin Çiçeği Modelleri

266
0

Dünyanın bütün ülkelerinde masumiyetin simgesi olan beyaz gelinliğin en güzel tamamlayıcı aksesuarı olarak kabul gören gelin çiçeği 16. Yüzyıldan beri kullanılmaktadır. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan gelin çiçeğinin ilk amacı gelinlerin güzel koku yaymasıyken Yunanistan ve Ortodoks düğünlerinde aynı zamanda bağlılık göstergesi olarak sarmaşık çiçekler, victorya döneminde aşkın göstergesi olarak gül gelin çiçeği olarak kullanılmıştır. Orta Doğu da gelin çiçeğinin içine acı Tarhun çiçeği konularak evliliğin sadece iyi günlerden ibaret olmayabileceği mesajı verilmek istenmiştir. Gelin çiçeği atma âdeti de gelinliğin diğer bayanlara şans, doğurganlık getirmesi için parçalanması inancının zaman içinde gelinlik fiyatlarının artışıyla değişerek gelin çiçeği atmasına dayanır. Türlü anlamlar yüklenen modada bir akım başlatan gelin çiçeğinin model seçeneği de fazladır. Gelin çiçeği canlı çiçek yerine kurutulmuş veya yapay çiçek de olabilir. Karışık çiçek, küçük gül buketi, kır çiçeği, iri gül, papatya, leylak, zambak, lale saten ve tül kumaşlarla kullanılır.

Gelin Çiçeği Seçiminde Renklerin Anlamları

Beyaz çiçekler masumiyeti; Pembe çiçekler mutluluk ve çekiciliği, yeşil umudu, gençliği; sarı çiçekler zenginlik ve sevinci,;kırmızı çiçekler tutku, şehvet ve gücü; mavi çiçekler duygusallığı, saflığı, gizemi;turuncu çiçekler heyecan ve coşkuyu; mor çiçekler başarı hassasiyet ve coşkuyu temsil eder.

Gelin Çiçeği Seçiminde Önemli noktalar

Gelin buketi seçiminde gelinliğin modeli ve kumaşı, saç modeli önemlidir. Uzun boylu bayanlar sarkık buketleri, kısa boylular top buketleri tercih etmelidir. Dayanıklı olması ve renk alternatiflerinin çokluğuyla gül gelin çiçeğinde çok tercih edilir. Gül, orkide, lale, zambak ve kardelen kış mevsiminde gelin çiçeği olarak kullanmak için idealdir. Yaz düğünlerinde deniz kabuklarından oluşan gelin çiçekleri farklılık yaratabilir. Sonbahar aylarındaki düğünlerin gelinleri pastel tonlu, kasımpatı, hazeran ve orkide gibi çiçekleri tercih etmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here