Ana sayfa Kültür-Sanat Genco Erkal’ın en büyük lüksü sahneye çıkmak

Genco Erkal’ın en büyük lüksü sahneye çıkmak

596
0

Tiyatronun usta ismi Genco Erkal İzmirlilerle buluştu. Fuar İzmir’deki etkinlikte İzmirlilerle buluşan Erkal, sağlıklı yaş almanın önemine dikkat çekerek bunun en büyük sırrının ise toplumsal yarar sağlayan hedefler için çalışmak olduğunu belirti. Usta sanatçı insanın öncelikle kendi yaşama amacını bulmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Erkal, çalışmayı bir spor olarak gördüğünü ifade ederek, kendi çabalarında tiyatronun merkezde yer aldığını söyledi. Genco Erkal, bu amaç doğrultusunda çalıştığı için kendisini şanslı gördüğünü vurgulayarak, başlangıçta yalnızca kendisini göstermek için tiyatro yaptığını, sonrasında ise bunun toplumsal bir işlevi olan sanat olduğunu öğrendiğini dile getirdi. Bunun ardından yerli ve yabancı tüm şabancı kaynakları okuduğunu vurgulayan Erkal, bu sayede öncü tiyatro yapmayı öğrendiğini de söyledi.

Tiyatronun eğitim aracı olarak insanları aydınlatma görevinin olduğunu ve yol gösteren bir rehber olduğunu anladığını ifade eden Erkal, işinin artık seyircilerinin bir konuda ufkunu açmak olduğunu söyledi.

Hayatta herkesin misyonunun olduğunu ancak özellikle gençlerin bunu nasıl ortaya çıkaracağını çözemediklerini vurgulayan Genco Erkal, en büyük lüksünün her gün sahneye çıkmak olduğunu belirterek, şu an 80 yaşında olduğunu ve yılın 160 gecesi sahneye çıkarak 4 ayrı oyunu oyladığını söyledi. Beş yıl önce haftanın her günü 7 farklı oyun oynadığını hatırlatan Erkal, kafanın çalışmasının önemli olduğunu ifade ederek, sağlıklı yaşam için kafanın sürekli çalışması gerektiğinin altını çizdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here