Ana sayfa Ünlüler Gökben kimdir?

Gökben kimdir?

1273
0

Gökben, 25 Kasım 1951 tarihinde Şaziye ve Aziz Gökben çiftinin tek çocuğu olarak İstanbul‘da doğmuştur. Tam adı Nermin Gökben’dir. Gökben 1 yaşında iken babasını bir trafik kazasında kaybetmiştir. Annesi babasının ölümünden sonra ikinci bir evlilik yapmış ve annesinin bu evliliğinden bir kızı olmuş ve bu isimde Yeşilçam’ın sevilen isimlerinden birisi olan Nil Ünal’dır.

Gökben müzik hayatına Hey adındaki derginin açtığı yarışmada birinci olduktan sonra Yurdaer Doğulu ile çalışmaya başladı ve Yurdaer Doğulu’nun orkestrasında solist olarak profesyonel müzik hayatına başladı. 1972 yılında Gökben yine Hey dergisi tarafından yılın umut vadeden en iyi kadın şarkıcısı seçilmiştir

1973 yılında Fahrettin Aslan ve Sacit Aslan’ın destekleri ile Maksim Gazinosu’nda Zeki Müren‘in solist altı olarak sahneye çıkmaya başladı. Aşk Dediğin Laftır albümünü 1975 yılında yaptıktan iki yıl sonra 1977 yılında Bu Ne Biçim İştir ve 1979 yılında Samanyolu adlı albümü ile büyük çıkışını sürdürmeye devam etmiştir.

Kaya Mutlu ile 1980 yılında evlenen Gökben’in bu evliliğinden Begüm adlı bir kızı olmuş ve eşinden 1986 yılında boşandı. Eşinden boşandığı yıl “Yaz Gülü” adlı plağını çıkarmış ve bu plakta bulunan birçok şarkı çok beğenilmiştir.

1992 yılında çıkardığı Aşka Çeyrek Var adlı albümünden sonra Amerika’ya gitmiş ve New York eyaletinde 10 yıl yaşamıştır.

Gökben ayrıca iki sinema filminde oynamıştır. Bunların ilki Emel Sayın, Engin Çağlar, Reha Yurdakul, Lale Belkıs, Pakize Suda ile beraber rol aldığı yönetmenliğini de Metin Erksan’ın yaptığı “Feride” filmi olup, 1988 yılında da yönetmenliğini Aram Gülyüz’ün yaptığı başrollerini kardeşi Nil Ünal, Suna Pekuysal, Ekrem Bora gibi isimlerle paylaştığı “Yasak Aşk” filmidir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here