Ana sayfa Ünlüler Gülriz Sururi kimdir?

Gülriz Sururi kimdir?

548
0

Gülriz Sururi, 23 Ocak 1929 annesi Türkiye’nin ilk primadonnası Suzan Lûtfullah Sururi, babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi’nin ilk çocukları olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Sanatçı bir anne ve babanın kızı olarak sanata ve tiyatroya çocuk denecek yaşlarda adım atan Gülriz Sururi daha 13 yaşında iken 1942 yılında Muhsin Ertuğrul‘un isteğiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıkmaya başladı. 1955 yılında Muammer Karaca Topluluğu’nda oynamaya başladı. Burada oynadığı başarılı oyunlar sonrasında 1960 yılında Dormen Tiyatrosuna geçti.

Gülriz Sururi İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan bölümlerinde okumuş

1962 yılında kendisi gibi oyuncu olan eşi Engin Cezzar ile evlenmiş ve evlendikten çok kısa bir süre sonra da  Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurmuştur

1966 yılında Türk Kadınlar Birliği’nce Yılın Kadını seçildi. Bir dönem televizyon programlarında sunuculuk da yapan Gülriz Sururi 5 yıl boyunca  televizyonların programlarının ilk yemek programı A La Luna isimli programı sunmuştur.  

1999 yılına kadar “Sokak Kızı İrma”dan “Keşanlı Ali Destanı”na, “Ferhat ile Şirin”den “Teneke”ye, “Zilli Zarife”den “Kaldırım Serçesi” dahil olmak üzere birçok oyunda sahne alırken 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafında Devlet Sanatçılığı ünvanına sahip olmuş ve 1999 yılında Gülriz Sururi bu tarihte kendi kaleme aldığı “Söyleyeceklerim Var” oyununun ardından sahnelere veda etti.

Gülriz Sururi sanat hayatı boyunca bir çok ödül alırken 31 Aralık 2018 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here