Ana sayfa Kültür-Sanat Gulyabani Devlet Tiyatrolarında sahnelenecek

Gulyabani Devlet Tiyatrolarında sahnelenecek

654
0

Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın klasik eseri Gulyabani, bu yıl ilk kez yeni sezonda Devlet Tiyatroları sahnesinde sergilenmeye başlanacak.

Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenecek oyunun yönetmenliğini Volkan Özgömeç üstlenirken Gulyabani oyunu geleneksel Türk tiyatrosunun ögelerini izleyiciye sunmaya hazırlanıyor. Gulyabani oyununda oyunun orta oyun tadında olması için az dekor kullanılacak ve oyunu izlemeye gelen seyirciler de zaman zaman oyunun içine alınacak.

4 Ekim günü Altındağ Devlet Tiyatrosu’nda prömiyeri yapılacak oyunun çalışmaları tüm hızla devam ederken oyunu izleyecek seyircilerin İstanbul’un 100 yıl öncesine götürülmesi için o dönemin dekor ve kostümleri hazırlanırken oyuncu kadrosu da günlerdir provalarına devam etmekte.

 Oyunun yönetmenliğini üstlenen Volkan Özgömeç yaptığı açıklamada “ Türk edebiyatının klasikleşmiş eserlerinden biri olan Gulyabani o dönemin İstanbul’unu yalın ve sade bir dille anlatmış. Türk tiyatrosunda ilk kez yıllar önce Lale Oraloğlu tarafından tiyatroya uyarladığı eseri, seyircilerimizi geleneksel Türk tiyatrosu olan orta oyunu ögeleri ile buluşturmayı hedefledik. Oyunumuz da orta oyunu da olacak, canlı müzikler de kullanırken oyunu izlemeye gelen seyircilerimizi de oyunumuzun içine alacağız. Oyunumuzda çok fazla dekor kullanmayacağız” dedi.

Açıklamalarına devam eden Özgömeç “ Geleneksel Türk tiyatrosunu yaşatmak Devlet Tiyatrolarının bir görevi olmalı. Bizim amacımız ticaret yapmak değil, biz kültür hizmeti yapmak için sahnelerimizde oyunlar sergiliyoruz. Sadece Gulyabani ile değil başka oyunlarla da geleneksel Türk tiyatrosunu ve orta oyununu seyircilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here