Ana sayfa Ünlüler Hadi Çaman kimdir?

Hadi Çaman kimdir?

582
0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-03-03 11:00:18Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 13 Ocak 1943 tarihinde Kastamonu‘da dünyaya gelen Hadi Çaman, Balkanlardan göç eden bir ailenin üç çocuğundan biridir. Lise eğitimine kadar eğitimini Kastamonu’da tamamlayan Çaman, anne ve babasının devlet memuru olarak İstanbul’a tayinleri dolayısıyla ailesiyle birlikte İstanbul‘a yerleşti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Sonrasında Belediye Konservatuvarı’nda eğitim aldı ve mezun oldu.

Profesyonel olarak tiyatroya atılan Hadi Çaman 1962 yılında Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu’nda, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu’nda çalıştı.

Daah sonra kendi tiyatrosunu kuran Hadi Çaman 1982 -2002 yılları arasında burada sahne alırken aynı zamanda Tolga Çevik, Cem Özer, Sevinç Erbulak ve  Demet Akalın  gibi isimleri yetiştirmiştir.

Yeşilçam’a 1970 yılında “Adım Kan, Soyadım Silah” adlı filmle adım atan Hadi Çaman, Yeşilçam’da 70’li yıllarda başlayan erotik film furyasında birçok filmde başrol oynarken bu filmlerden kazandığı paraları tiyatroya yatırdı.

Hadi Çaman oyunculuk dışında da bir çok çeviri ve uyarlamaları tiyatro sahnesine uygulayarak bu oyunları aynı zamanda yönetmiştir. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan “Güzeltmek” adlı bir anı kitap yazdı. Üniversitede drama dersleri verdi, televizyon dizilerinde ve filmlerinde sayısız rol aldı.

Sanat hayatı boyunca Avni Dilligil Ödülü, Afife Jale Ödülü, İsmet Küntay Ödülü, UNESCO Yaşam Yapıtı Ödülü gibi önemli ödüller kazanan Hadi Çaman  22 Eylül 2008 tarihinde İstanbul’da 65 yaşında ölmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here