Ana sayfa Ünlüler Halide Edip Adıvar kimdir?

Halide Edip Adıvar kimdir?

663
0

Halide Edip Adıvar İstanbul’un Üsküdar ilçesinde 1884 yılında İstanbul’da doğmuştur. Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ne yaşını büyüterek giren Adıvar’ı bir arkadaşı ihbar etmesi sonucu okuldan uzaklaştırılmış eğitimini özel derslerle tamamlayarak öğrenimini tamamlamıştır. Daha 14 yaşında iken İngilizce öğrenirken çevirdiği Jacob Abbott’un “Ana” adlı eseri yayınlanmıştır. Bunu öğrenen Sultan II. Abdulhamit kendisini 1899 yılında Şefkat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Daha sonra okuluna geri dönen Halide Edip Adıvar İngilizce ve Fransızca öğrenmeye devam ederken Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden lisans derecesi alan ilk Muslüman kadın olmuştur.

Okuldan mezun olduğu yıl kendisinin matematik öğretmeni olan Salih Zeki Bey ile evlenmiş 1903 yılında ilk çocuğu Ayetullah, ve daha sonra da diğer oğlu Hasan Hikmetullah dünyaya gelmiştir.

Tanin gazetesinde yazıları yayınlanmaya başlandığında eşinin isminden ötürü Halide Salih imzasını kullanmıştır. Yazdığı yazılardan dolayı tepki çektiği için bir süre Mısır’a giden Adıvar 1909 yılında tekrar İstanbul’a geri dönüp bir yıl sonra eşinden boşandıktan sonra yazılarında Halide Edip adını kullanmaya başlamıştır.

1.Dünya Savaşı başladığında müfettişlik görevine başlayan Halide Edip 1916 yılında Lübnan ve Suriye’ye gittiğinde babasına vekalet vererek Bursa’da, aile doktorları Adnan Adıvar ile nikahları kıyılmıştır.

4 Mart 1918 tarihinde Türk ordularının Lübnan ve Suriye’yi boşaltması üzerine İstanbul’a dönmüş ve hayatının buraya kadar olan bölümünü Mor Salkımlı Ev isimli kitabında anlatmıştır.

Kurtuluş Savaşı sonraya Ankara’ya dönmüş daha sonra eşi ile beraber İstanbul’a tekrar taşınmış ve “Türk’ün Ateşle İmtihanı” adlı kitabında anılarının o ana kadar olan bölümlerini yayınlamıştır.

Tek parti dönemi başladığı dönemde kocası ile beraber Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmış ve 14 yıl boyunca yurt dışında yaşamıştır.

Halide Edip Adıvar 80 yaşında iken 9 Ocak 1964 tarihinde İstanbul’da böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here