Ana sayfa Ünlüler Harun Kolçak kimdir ?

Harun Kolçak kimdir ?

781
0

15 Temmuz 1955 tarihinde Eşref Kolçak’ın ve Özcan Kolçak’ın oğulları Harun Kolçak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren müziğe karşı büyük ilgisi vardı. Lise eğitimini Saint Benoit’te sürdürürken müzik aşkı yüzünden öğrenimini yarıda bıraktı.

Profesyonel olarak ilk müzik deneyimini efsane şarkıcı Erkin Koray ile beraber yaptı. Erkin Koray’ın 1977 yılında çıkardığı “Tutkusu” albümünde Erkin Koray’ın arkasında bas gitar çalarak başlamıştır. 1978 yılında da Nükhet Duru ve Rıza Silahlıpoda’nın efsane olmuş Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına bas gitarist olarak katılmıştır.

O dönemlerde Türk caz dünyasının ünlü isimleri Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi isimlerle caz çalışması yapmıştır. Daha sonra Onno Tunç orkestrasından teklif alır. 7 yıl kaldığı bu orkestraya hem solist, hem bas gitarist hem vokalist olarak katkı sağlayan Harun Kolçak burada çalışırken Sezen Aksu’ya eşlik ederken onunla tanışması üzerine sanat hayatı bir anda değişir. Harun Kolçak Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile yaptığı düetlerle “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve “Akdeniz Müzik Yarışması” gibi yarışmalarda ödüller kazanmıştır.

Onno Tunç ile birlikte 1991 tarihli “Beni Affet” adlı albümünü çıkaran Harun Kolçak bu albümündeki bir çok şarkısının güftesini ve bestesini kendisi yapmıştır ve bu albüm Harun Kolçak’ın tüm Türkiye’de tanınmasına ve popüler olmasına vesile olur.

Harun Kolçak Pis Yedili ve Kurşun Asker dizilerinde de oyunculuk yapmıştır.

 Ünlü sanatçı 2014 yılında prostat kanserine yakalanır ve bu süreçte bir çok ameliyat geçirirken “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle kendisi gibi kanserle mücadele eden bir çok insanın hastalığa maneviyatla yenilebileceğini göstermiştir.

Ünlü sanatçı Harun Kolçak 16 Temmuz 2016 tarihinde 62 yaşına girdiğinde sosyal medya hesabından Unutma; sen gelecek planları yaparken, hayatta kendi planlarını yapıyor.” paylaşımından 3 gün sonra 19 Temmuz 2016 akşamı saat 23:00 sularında hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here