Ana sayfa Kültür-Sanat Hülya Koçyiğit’e Kayseri’de onur ödülü

Hülya Koçyiğit’e Kayseri’de onur ödülü

665
0

Rol aldığı çok sayıda filmlerle kalplere yerleşen ve sayısız ödüle layık görülen Hülya Koçyiğit, “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü almak için 7. Kayseri Film Festivali’ne konuk olacak.

Koçyiğit, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde 13 ile 16 Kasım arasında düzenlenecek olan 7. Kayseri Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü açılış töreninde alacak. Ünlü sanatçı ayrıca sinema yazarı Burçak Evren’in moderatörlüğünde yapılacak bir söyleşiye de katılacak.

Festival Direktörü Kadir Turna, Türk sinemasının önemli isimlerinden birisini Kayserili sinemaseverlerle buluşturmaın heyecanını yaşadıklarını söyledi

Türk sinemasının mihenk taşlarından biri olan Hülya Koçyiğit, oyunculuk kariyerine Türk sinemasının büyük ustası Metin Erksan imzalı, 1964’te Berlin’den “Altın Ayı” ödülü kazanan “Susuz Yaz”la başladı. Kısa sürede adını önemli oyuncular arasına yazdıran Koçyiğit, milyonlarca kişinin severek izlediği Yeşilçam filmlerinin aranan başrol oyuncusu haline geldi. Önemli yönetmenlerle büyük filmlere imza attıktan sonra yolları büyük usta Lütfi Akad’la kesişti. “Gökçeçiçek” ile başlayan bu birliktelik Türk sinemasının vazgeçilmez üçlemesi olan “Gelin-Düğün” ve “Diyet” filmleriyle zirveye taşındı.

Koçyiğit sonrasında “Zehra”, “Sensiz Yaşayamam”, “Derman”, “Firar”, “Kurbağalar”, “Dikenli Yol”, “Bez Bebek”, “Karılar Koğuşu” ve “Almanya Acı Vatan” gibi çok sayıda filme imza attı ve kariyerini çok sayıda ödülle taçlandırdı.

Koçyiğit, dünyanın farkı festivallerinde ödüllendirilen özgün yapımlarla da adını yurtdışında duyurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here