Ana sayfa Kültür-Sanat İbb Şehir Tiyatroları’na 3 ödül birden

İbb Şehir Tiyatroları’na 3 ödül birden

603
0

Oyun yazarı İsmet Küntay adına, yıllardan beri aralıksız bir şekilde sürdürülen “İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri”, 20 ayrı dalda kazananlarını açıkladı. Kadıköy Büyük Kulüp’teki  44. İsmet Küntay Ödül Töreni’nde 3 ayrı ödül alan İBB Şehir Tiyatroları büyük gurur yaşadı.

Hilmi Zafer Şahin’e tiyatro sanatı için özel ve öznel bir yeri bulunan dramaturji dalındaki başarılı çalışmaları nedeniyle Yılın En Başarılı Dramaturg Ödülü, Yılın En Başarılı Çocuk Oyunu Ödülü ise Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyuna verildi.

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü Duşan Kovacevic’in yazdığı, yönetmenliğini M. Nurullah Tuncer’in yapığı , “Ocak’ta Bahar” adlı oyundaki başarılı ışık tasarımı nedeniyle Osman Aktan’a verildi.

Seçici Kurul Başkanlığı’nı Gazeteci Yazar Hayati Asılyazıcı’nın sürdürdüğü, Nilgün Serimoğlu, Oya Gökberk, Şerif Köyan, Oğuz Turgay, Emine Şahinkaya’dan oluşan “İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu” kazananları 2018-2019 tiyatro döneminde sahnelenen oyunlar arasında yaptığı değerlendirme sonucunda belirledi.

Hilmi Zafer Şahin’e verilen Dramaturg ödülü; tiyatro tarihçisi, incelemesi ve kuramcılarının oyun metni üzerindeki çalışmalarını ve sonra da oyunun sahneye konuluşu açısından sanatsal bilgileri kapsıyor.

En başarılı ışık tasarım ödülü alan Ocak’ta Bahar; 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya adındaki ülkede büyük bir değişimin başladığını, kapalı kapılar ardında yaşanan açlık ve yokluk içinde umudun ve sevginin hikâyesinin işlendiği bir film.

Benim Güzel Pabuçlarım ise günün birinde sirke, bir robot palyaçonun gelmesi ve sevimli palyaçonun sirkten kovulmasını anlatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here