Ana sayfa Kültür-Sanat İki bacağı protez Türk dansçı Moskova’da dans edecek

İki bacağı protez Türk dansçı Moskova’da dans edecek

700
0

Spivakov Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Moskova Dostları Çağırıyor Festivali’nde sağ ayak ve sol bacağı protez olan 29 yaşındaki Türk dansçı Derya Soyiç sahne almaya hazırlanıyor.

Soyiç, tüm olumsuzluklara dans ederek meydan okuma kararı verdiğini, olumlu dönüşlerden, bu yola baş koymakla ne kadar doğru yaptığımı anladığını söyledi.

2004’ten beri Rusya ve eski Sovyet ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyadan gelen genç sanatçıların klasik enstrümanlar, vokal, dans, sirk, koro, resim, orkestrada performanslarını sergilediği festivale, bu yıl Türkiye’den de önemli bir katılım olacak.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan ve Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın desteğiyle, iki bacağı protez olan 29 yaşındaki Türk dansçı Derya Soyiç de Moskova’da olacak. Partneri Koray Orbay’la birlikte dans gösterisi yapacak olan Soyiç, 3 Aralık’ta Moskova Uluslararası Müzik Evi’nde sahne alacak.

Eskişehir’de omuriliğin tam kapanmamasına sebep olan “meningomyelocele” rahatsızlığıyla dünyaya gelen ve iki bacağını kaybettikten sonra dans etmeye başlayan Soyiç, Moskova’dan aldığı daveti anlattı.

2019 yılı Mayıs ayında Spivakov Sanat Vakfı Türkiye Temsilcisi Amine Aygistova’nın “Ben Başardım” programına konuk olduğunu söyleyen Soyiç “Aygistova, program sonunda beni Moskova’ya davet ettiğinde inanamamıştım. 29 Haziran’da ise Spivakov Sanat Vakfı’nın resmi davetiyle karşımdaydı Amine Hanım. Davetin bana doğum günü hediyesi olduğunu söylemişti. Bu haber, büyük bir mutluluk, paha biçilemez bir hediye oldu” diye konuştu.

Soyiç “Bugüne kadar birçok sahneye çıkıp birçok projede yer aldım. Hepsi ayrı heyecanlı hepsi ayrı unutulmaz değerdeydi benim için. Ama Moskova’da, hem kendimi, hem şehrim Eskişehir’i, hem de ülkem Türkiye’yi temsil ediyor olmak benim için gurur verici, büyük bir mutluluk. Biz bugüne kadar yer aldığımız projelerde potansiyelimizi ortaya çıkardık. Moskova kendimizi de keşfedeceğimiz bir sahne olacak” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here