Ana sayfa Ünlüler İlyas Salman kimdir?

İlyas Salman kimdir?

1086
0

İlyas Salman Malatya’nın Arguvan ilçesinde ,14 Ocak 1949 tarihinde dünyaya gelmiştir. Oynadığı Türk filmlerinde genellikle Kürt vatandaşı rolleri oynamasından dolayı sanat camiası ve hayranları tarafından Kürt olarak tanındı. Kendi hayat hikayesini 2007 yılında kaleme alan İlyas Salman bu kitabında Kürt değil Türkmen Alevisi olduğunu açıklamıştır.

İlyas Salman lise eğitimini Malatya Turan Emeksiz Lisesi’nde tamamladıktan sonra konservatuvar eğitimi alırken eğitimini yarıda bırakarak yıllardır hayalini kurduğu oyunculuk için İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. Oynadığı filmlerin bir çoğunda temiz köylü delikanlısı tiplemesiyle tanınırken aynı zamanda iki sinema filminde de yönetmen koltuğuna oturmuştur. Bugüne kadar yazmış olduğu şiirlerden derlemiş olduğu şiir kitapları ve türkü albümleri vardır. Ünlü oyuncu en son kitabı “Hasretim Sansürlüdür” adlı şiir kitabı ile “Kırmızı Beyaz” adını verdiği Türksolu dergisinde yazdığı makalelerden oluşan kitabı yayınlanmıştır. 1997 ile 2000 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu’nda sahneye çıkmıştır. 

Türk sinemasında oynadığı bir çok filmde büyük başarılar elde ederken Şener şen ile birlikte oynadığı Çiçek Abbas filmi ile kariyerinin en büyük başarısını yakalamıştır. Sol görüşlü olduğunu hiçbir zaman saklamamış ve düşüncelerini uzun yıllardır Türksolu dergisinde yazarak devam etmiştir. Gülser Salman ile yaptığı evlilikten Temmuz Ali adında bir oğlu ve Devrim adında bir kızı vardır.

İlyas Salman sağlık sorunları nedeniyle “Karanfil Kokuyor Cigaram” isminde bir gösteride oğlu Temmuz Ali görsel yönetmenliğini üstlenirken kışı Devrim Salman’ın da solistlik yapacağı çalışma ertelenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here